Actualitate

Fără jertfire nu există mântuire

166

Spuneţi-mi ceva despre iubirea de sine.

Iată ce vă spun: în măsura în care omul se leapădă de iubirea de sine, în aceeaşi măsură sporeşte în fapte bune, se înduhovniceşte şi se apropie de Hristos. De obicei, când este vorba de sine, omul îşi strică întotdeauna cântarul, adică măsura; îşi face lui mai multă dreptate, îşi alege partea cea mai bună, cea mai mare, cea mai frumoasă: plânge pentru sine mai mult decât pentru altul şi se bucură de sine mai mult decât pentru altul. Hristos, însă, a răstignit pe cruce iubirea de sine, dându-Şi viaţa pentru noi.

Dintre oameni, puţini sunt aceia care îşi răstignesc patima iubirii de sine, asemenea lui Hristos. Sunt mulţi care se angajează să trăiască viaţa duhovnicească, dar nu ajung până la răstignire, pentru că nu renunţă total la iubirea de sine, adică la egoism. Or, fără jertfă, fără răstignirea patimilor noastre, fără părăsirea păcatelor, nu putem să vedem pe Hristos, nu ne putem mântui.

Ne vorbește Părintele Cleopa, volumul V, ediția a II-a, Editura Mănăstirea Sihăstria, Vânători-Neamț, 2004, p. 58-59


Articolul Precedent
Articole Asemănătoare
567

Când mi-am pierdut fecioria am pierdut tot

Nici nu am puterea să vorbesc…să scriu..să povestesc..să… Eu am uitat de El…și El a luat mâna de pe mine… Eram credincioasă. Foarte. Credeam mai ales în feciorie. În a fi virgină la căsătorie.. În familie. În Biserică. Acum un an, în vară, l-am cunoscut. Un băiat..un băiat deosebit. Am început să-l iubesc. Părinții îl […]

Articole postate de același autor
253

Studiu biblic la biserica USM

În fiecare zi de marți, ora 18.00, sunteți invitați la Biserica ”Întâmpinarea Domnului” din incinta Universității de Stat din Moldova la un studiu introductiv în Noul Testament. Inițiativa vine din partea administratorilor paginii creștine de pe rețeua Facebook ”Cu noi este Dumnezeu”, care vor asigura în mod gratuit câte o Biblie pentru fiecare învățăcel. Cursul […]