Actualitate

Dumnezeu de multe ori ne trimite daruri, dar noi din nou le pierdem şi le risipim

787

Cereţi de la Dumnezeu ceea ce vă doriţi, dar la sfârșit neapărat adăugaţi următoarea rugăciune: "Doamne, dă-mi nu numai ceea ce-ţi cer, dar şi condițiile necesare pentru ca să păstrez ceea ce am primit" - pentru că Dumnezeu de multe ori ne face pe plac și ne trimite daruri, dar noi din nou le pierdem şi le risipim.

Arhimandritul Andrei (Konanos)


Articole Asemănătoare
20955

Totul va fi bine

Învaţă-te să spui: „Totul va fi bine.” „Dar acum nu e nici pe departe bine” – îţi va şopti o voce interioară. „Totul va fi bine.” „Și ceea ce este rău acum?”- „Da, Totul va fi bine. Ai răbdare și vei vedea. Vei vedea cum se schimbă lucrurile spre bine. Este nevoie de răbdare. Pentru […]

Articole postate de același autor
6440

“Nu exista moarte”

Era un frate, Traian, văduv, care făcea focul la catedrala din Sibiu, pe când eram student la Facultatea de Teologie. Acesta trăia numai cu prescură şi un pic de agheasmă. Stătea acolo unde făcea focul şi, până seara, citea tot mereu Psaltirea. Era un om al lui Dumnezeu, care astăzi s-a mutat şi el dintre […]