Actualitate

Dumnezeu de multe ori ne trimite daruri, dar noi din nou le pierdem şi le risipim

849

Cereţi de la Dumnezeu ceea ce vă doriţi, dar la sfârșit neapărat adăugaţi următoarea rugăciune: "Doamne, dă-mi nu numai ceea ce-ţi cer, dar şi condițiile necesare pentru ca să păstrez ceea ce am primit" - pentru că Dumnezeu de multe ori ne face pe plac și ne trimite daruri, dar noi din nou le pierdem şi le risipim.

Arhimandritul Andrei (Konanos)


Articole Asemănătoare
200

Suferința ne ajută să devenim mai înțelepți

Trebuie să înțelegem că viața noastră constă din probleme. Ele nu dispar. Dacă crezi că problema ta va dispărea, da, ai dreptate, cu siguranța se va găsi o soluție și pentru ea, dar în locul ei va apărea o altă problemă. Niciodată nu putem să scăpăm de toate problemele vieții. Viața e compusă din durere, […]

Articole postate de același autor
2168

În ziua Praznicului „Intrării Domnului în Ierusalim”, PS Siluan de Orhei a liturghisit la Mănăstirea Curchi

Intrarea Domnului în Ierusalim, cunoscută și sub numele de Duminica Floriilor sau Duminica Stâlpărilor este unul din cele 12 Praznice Împărătești ale Bisericii Ortodoxe, care este celebrată în Duminica dinaintea Învierii Domnului. În această zi însemnată în calendarul bisericesc, biserica mănăstirii Curchi, ocrotită de Sfântul Ierarh Nicolae, Făcătorul de Minuni, s-a arătat a fi neîncăpătoare pentru credincioșii veniţi din […]