Actualitate

Dumnezeu de multe ori ne trimite daruri, dar noi din nou le pierdem şi le risipim

838

Cereţi de la Dumnezeu ceea ce vă doriţi, dar la sfârșit neapărat adăugaţi următoarea rugăciune: "Doamne, dă-mi nu numai ceea ce-ţi cer, dar şi condițiile necesare pentru ca să păstrez ceea ce am primit" - pentru că Dumnezeu de multe ori ne face pe plac și ne trimite daruri, dar noi din nou le pierdem şi le risipim.

Arhimandritul Andrei (Konanos)


Articole Asemănătoare
20981

Totul va fi bine

Învaţă-te să spui: „Totul va fi bine.” „Dar acum nu e nici pe departe bine” – îţi va şopti o voce interioară. „Totul va fi bine.” „Și ceea ce este rău acum?”- „Da, Totul va fi bine. Ai răbdare și vei vedea. Vei vedea cum se schimbă lucrurile spre bine. Este nevoie de răbdare. Pentru […]

Articole postate de același autor
820

De ce îl împovărezi atât de mult pe Hristos?

Oricum şi oricât ar vorbi cineva despre Părin­tele, nu poate să nu se refere şi să nu descrie cu tot sufletul delicateţea, simplitatea şi dragostea de care dădea dovadă în toate manifestările sale. Oferea mângâiere printr-un cuvânt sau o frază care deveneau balsam pentru toate şi pentru tot­deauna. Fiu mângâia prin cuvinte frumoase, ci prin […]