Actualitate

Dumnezeu de multe ori ne trimite daruri, dar noi din nou le pierdem şi le risipim

826

Cereţi de la Dumnezeu ceea ce vă doriţi, dar la sfârșit neapărat adăugaţi următoarea rugăciune: "Doamne, dă-mi nu numai ceea ce-ţi cer, dar şi condițiile necesare pentru ca să păstrez ceea ce am primit" - pentru că Dumnezeu de multe ori ne face pe plac și ne trimite daruri, dar noi din nou le pierdem şi le risipim.

Arhimandritul Andrei (Konanos)


Articole Asemănătoare
197

Suferința ne ajută să devenim mai înțelepți

Trebuie să înțelegem că viața noastră constă din probleme. Ele nu dispar. Dacă crezi că problema ta va dispărea, da, ai dreptate, cu siguranța se va găsi o soluție și pentru ea, dar în locul ei va apărea o altă problemă. Niciodată nu putem să scăpăm de toate problemele vieții. Viața e compusă din durere, […]

Articole postate de același autor
137

O săptămână dedicată Sfântului Ştefan cel Mare desfăşurată în Protopopiatul Râşcani

Cu binecuvântarea ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, în perioada 10 – 16 iulie a.c., protopopiatul Râșcani a desfăşurat mai multe evenimente  în cinstea  Sf. Binecredincios Voievod Ștefan cel Mare. Astfel, la data de  10 iulie, tabăra de odihnă ,,Vulturașul” din s. Șaptebani a găzduit o întâlnire de suflet consacrată marelui voievod. Elevii au vizionat un film despre viaţa […]