Actualitate

Dumnezeu de multe ori ne trimite daruri, dar noi din nou le pierdem şi le risipim

809

Cereţi de la Dumnezeu ceea ce vă doriţi, dar la sfârșit neapărat adăugaţi următoarea rugăciune: "Doamne, dă-mi nu numai ceea ce-ţi cer, dar şi condițiile necesare pentru ca să păstrez ceea ce am primit" - pentru că Dumnezeu de multe ori ne face pe plac și ne trimite daruri, dar noi din nou le pierdem şi le risipim.

Arhimandritul Andrei (Konanos)


Articole Asemănătoare
195

Suferința ne ajută să devenim mai înțelepți

Trebuie să înțelegem că viața noastră constă din probleme. Ele nu dispar. Dacă crezi că problema ta va dispărea, da, ai dreptate, cu siguranța se va găsi o soluție și pentru ea, dar în locul ei va apărea o altă problemă. Niciodată nu putem să scăpăm de toate problemele vieții. Viața e compusă din durere, […]

Articole postate de același autor
95

Înălţarea Mântuitorului Iisus Hristos – prăznuită la Biserica „Înălțarea Domnului” din cartierul Nordic al mun. Orhei

De sărbătoarea Înălţării la Cer a Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos, Preasfințitul Siluan, Episcop de Orhei, Vicar Mitropolitan, a oficiat Sfânta Liturghie în biserica „Înălțarea Domnului” din cartierul Nordic al municipiului Orhei. În dimineața zilei, Episcopul Orheiului a fost întâmpinat cu deosebit fast, de către Părintele-Paroh, Prot. Mitr. Rostislav Postică, însoțit de credincioșii parohiei, […]