Actualitate

De ce trebuie să moară omul?

1078

 

Era un preot bătrân, și-mi spunea că de multă vreme s-a zbătut cu un gând. El era nedumerit, că de ce trebuie să moară omul? Și odată, fiind la o înmormântare, a citit mai cu atenție în molitva de dezlegare, care zice: omul trebuie să moară, pentru ca răutatea să nu fie nepieritoare. Și Sfinții Părinți la fel spun.

Până la Iisus, moartea era socotită ca o pedeapsă dată omenirii. Odată cu Învierea lui Iisus, moartea este socotită ca o pedeapsă a păcatelor.

Precum un om schimbă mai multe rânduri de haine (voi știți cum), tot așa sufletul trebuie să schimbe această învelitoare de lut (adică trupul).

Din Părintele Arsenie Boca, Din învățăturile Părintelui Arsenie Boca – Rostul încercărilor, Editura Credința strămoșească, 2008, p.32


Articole Asemănătoare
523

Nădejde mai presus de orice nădejde…

„Nădejde mai presus de orice nădejde” ‒ aceasta este definiţia credinţei prin care depăşim chiar şi acele obstacole ce par cu neputinţă de biruit. O asemenea credinţă adună toate gândurile şi toate puterile inimii noastre, spre a birui toate greutăţile şi toate puterile inimii noastre spre împlinirea unui singur scop: să ne luptăm până la moarte pentru […]

Articole postate de același autor
69

Iubirea nu încetează! Când încetează, nu e iubire!

Cine te iubește cu adevărat vrea să te schimbe?             Iubirea înseamnă să transferi către celălalt valorile în care tu crezi și despre care crezi că-l pot ajuta să-i fie ușor. Există momentul acesta al răstignirii celor doi Sfinți, Timotei și Mamvra, față în față. După căsătorie, se iau, sunt arestați; el era preot, ea […]