Actualitate

De ce trebuie să moară omul?

1055

 

Era un preot bătrân, și-mi spunea că de multă vreme s-a zbătut cu un gând. El era nedumerit, că de ce trebuie să moară omul? Și odată, fiind la o înmormântare, a citit mai cu atenție în molitva de dezlegare, care zice: omul trebuie să moară, pentru ca răutatea să nu fie nepieritoare. Și Sfinții Părinți la fel spun.

Până la Iisus, moartea era socotită ca o pedeapsă dată omenirii. Odată cu Învierea lui Iisus, moartea este socotită ca o pedeapsă a păcatelor.

Precum un om schimbă mai multe rânduri de haine (voi știți cum), tot așa sufletul trebuie să schimbe această învelitoare de lut (adică trupul).

Din Părintele Arsenie Boca, Din învățăturile Părintelui Arsenie Boca – Rostul încercărilor, Editura Credința strămoșească, 2008, p.32


Articole Asemănătoare
4016

Un tânăr s-a filmat pe străzile unui oraş belgian, chemând la asasinarea creştinilor: „Să-i ucideţi pe toti!”

Un clip filmat în centrul oraşului belgian Verviers, la sud-est de Bruxelles, arată un tânăr ce se plimbă pe străzi în timp ce, într-o rugăciune către Allah, cheamă la asasinarea creştinilor, au informat luni ziarele din grupul Sud Presse, citate de EFE. Institutul de investigare a mediilor de comunicare din Orientul Mijlociu (MEMRI), cu sediul […]

Articole postate de același autor
241

Iubirea idolatră care ne fură bucuria

Şi acum mă refer puţin la iubirea dintre bărbat şi femeie, dintre băiat şi fată, pentru că e tema care vă preocupă cel mai mult şi care ne fură cel mai mult bucuria. De obicei, ceea ce numim noi iubire în acest sens este o iubire idolatră. De ce? Pentru că băiatul (fata) caută să […]