Actualitate

Dacă Dumnezeu nu doreşte unirea a doi tineri, căsătoria nu are loc

224

Dacă Dumnezeu nu doreşte unirea a doi tineri, căsătoria nu are loc: ori moare vreunul dintre logodnici, ori se des­part, ori rămân necăsătoriţi şi astfel nu se mai ajunge la taina căsătoriei. Dacă se ajunge însă la căsătorie, înseamnă că aceasta este acceptată de Dumnezeu: fie că unirea este bineplăcută Lui, fie că este doar acceptată.

De aceea, conştienţi de aceasta, soţii trebuie să se tolereze, să fie îngă­duitori unul cu celălalt. Iar seara trebuie să discu­te despre întâmplările din timpul zilei, dând fie­care explicaţii, pentru a nu exista neînţelegeri.

Din Mărturie athonită în România. Pelerinajul Părintelui Arhimandrit Efrem Octombrie 2002. Omilii, sinaxe, conferinţe, Editura Sfânta Mânăstire Vatopedi, Muntele Athos, 2004, p. 172-173


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
5

Bucuria sărbătorii Nașterii Domnului la Orfelinatul ,,Preafericitul Iosif”

În dimineaţa zilei Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni s-a deplasat la casa de copii orfani “Preafericitul Iosif” din mun.Chişinău. Naşterea Domnul este o sărbătoare mult aşteptată     îndeosebi  de  copii. E vremea colindelor şi a cadourilor. La Orfelinatul „Preafericitul Iosif ” de sub egida mănăstirii Hîncu, este deja o frumoasă tradiţie ca în fiecare an de […]