Actualitate

Dacă doreşti binele tuturor, nu va mai fi nimeni care să te muncească

523

Nu lua aminte ce îţi zice careva, dacă te jigneşte. Tu osteneşte-te, roagă-te lui Dumnezeu să-i iubeşti pe toţi. Roagă-te Domnului să le dea tuturor Înger bun, ca tu să ai pace înlăuntrul tău. Şi, dacă te împaci cu toţi, dacă doreşti binele tuturor, nu va mai fi nimeni care să te muncească. Singuri ne muncim pe noi înşine cu gândurile.

De aceea a şi spus Domnul să-i iubim pe vrăjmaşi, să ne lepădăm (de gânduri). Dacă ne lepădăm din inimă, atunci va fi ca şi cum nimic nu s-ar fi întâmplat – nimic nu ne mai munceşte. Şi atunci suntem paşnici.

Altfel, ne necăjim la nesfârşit pe noi înşine şi ne tulburăm cu totul – nu numai fizic, ci adeseori şi psihic, ne tulburăm pe noi înşine. Atunci îţi este mult mai greu să-ţi vii în fire şi multe sunt bolile trupeşti de care numai noi suntem vinovaţi, pentru că nu avem gânduri bune.

Din Starețul Tadei de la Mănăstirea Vitovnița, Pace și bucurie în Duhul Sfânt, Editura Predania, București, 2010, p. 118-119

 


Articole Asemănătoare
4212

Iertând rămânem în iubire

Iertând rămânem în iubire. Întotdeauna să iertăm greşiţilor noştri. Nu poate omul străbate calea duhovniciei fără iertare. „ Podul pe care trecem peste toate este iertarea celor ce cad. Dacă nu-l ierţi pe cel ce cade, strici podul şi nu mai treci”(Scrisoarea 3) Iertând fraţilor, avem bună nădejde că vom fi şi noi iertaţi de […]

Articole postate de același autor
570

Prima tombolă de caritate în Fălești

Cu ajutorul bunului Dumnezeu, la inițiativa unui grup de preoți, în orașul Fălești a fost instalată în magazinul Unimarket prima tombolă pentru caritate. Evenimentul a fost posibil cu încuviințarea blagocinului – părintele Oleg Fistican și cu acordul managerului magazinului Unimarket – domnul Cojocaru Ion, fapt pentru care îi mulțumim foarte mult. În semn de recunoștință, […]