Actualitate

Cum putem să ne tăiem obişnuinţa de a mânca mult?

182

Cum putem, Părinte, să ne tăiem obişnuinţa de a mânca mult?

Este trebuinţă de puţină frână. Mai bine este să nu mănânci mâncarea care îţi place, ca să nu-ţi faci de lucru, pentru că încet-încet se măreşte hambarul [stomacul]. Şi după aceea, acest „vameș nemilostiv”, aşa cum îl numeşte Avva Macarie, va cere mereu. În vremea mesei eşti satisfăcut, dar după aceea simţi nevoia să dormi, şi nici să lucrezi nu mai poţi. Dacă mănânci un singur fel de mâncare, acesta îţi ajută să-ţi tai pofta.

Cuviosul Paisie Aghioritul, Viața de familie, traducere din limba greacă de Ieroschimonah Ştefan Nuţescu, Editura Evanghelismos, București, 2003, p. 202-203


Articolul Precedent
Articole Asemănătoare
213

Cum să postim, ca să ne fie de folos?

Postești? Dovedește-mi-o din faptele tale. Care fapte? Dacă vezi pe vreun sărac, să-l miluiești. Dacă vezi vreun vrăjmaș, să te împaci cu el. Dacă vezi o femeie frumoasă, să nu iei aminte la ea. Să nu postească numai gura ta, ci și ochiul tău, și auzul, și picioarele, și mâinile tale și toate mădularele trupului tău. […]

Articole postate de același autor
1556

Numai în lumina lui Hristos Îl poţi vedea pe Dumnezeu | Liturghia Darurilor mai înainte sfințite la Catedrala Mitropolitană

Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” și-a deschis în această dimineață larg ușile pentru numeroșii creștini veniți la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie săvârșită de către Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Vladimir, pentru a petrece în rugăciune și pocăință această primă săptămână a Marelui Post, premergător praznicului Învierii Domnului. Întâistătătorului i-au coliturghisit PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan, Prot. […]