Actualitate

Copiii se împărtășesc pe nemâncate?

1028

Copiii mici trebuie împărtăşiţi cât mai des, pentru că Sfânta Euharistie întăreşte trupul şi sufletul nostru. Bineînţeles căpruncii trebuie alăptaţi până la Liturghie şi se permite ca celor mici să li se dea puţină mâncare.

Copiii mai mari se vor împărtăşi pe stomacul gol. Cu cât mai devreme va apărea sentimentul conştientizăriiî mpărtăşirii pe nemâncate, cu atât va fi mai bine. Începând cu vârsta de 7 ani, primirea oricărei hrane sau băuturi înainte de primirea Sfintelor Daruri este nepermisă.

Din Pr. Prof. Gleb Kaleda, Biserica din casă, traducere de Lucia Ciornea, Editura Sophia, București, 2006, p. 66


Articole Asemănătoare
7650

Mami, mami, mami mea / Sunt aici! Aici, în tine!

1. Mami, mami, mami mea, Sunt aici! Aici, în tine! Vreau sã ies a te vedea Te iubesc!…dar tu pe mine? 2. Dulce mami, sunt și eu Chiar aici, în tine, mamã, Și tot cresc, tot cresc mereu, Fãrã grijã, fãrã teamã! 3. Nu mã vezi, o știu prea bine! Dar mã simți, mã simți […]

Articole postate de același autor
40

Mă spovedesc des, dar viața mea nu se schimbă. Pentru că nu fac ascultare!

Ne plângem adesea că nu prea mai sunt duhovnici, dar nici pe cei pe care-i avem nu-i menajăm deloc! Să stăm bine, să stăm cu frică! În ultima vreme, am întâlnit mai multe puncte de vedere legate de spovedanie și toate aveau ca punct comun faptul că mulți dintre noi ne spovedim des, unii dintre […]