Actualitate

Copiii se împărtășesc pe nemâncate?

1034

Copiii mici trebuie împărtăşiţi cât mai des, pentru că Sfânta Euharistie întăreşte trupul şi sufletul nostru. Bineînţeles căpruncii trebuie alăptaţi până la Liturghie şi se permite ca celor mici să li se dea puţină mâncare.

Copiii mai mari se vor împărtăşi pe stomacul gol. Cu cât mai devreme va apărea sentimentul conştientizăriiî mpărtăşirii pe nemâncate, cu atât va fi mai bine. Începând cu vârsta de 7 ani, primirea oricărei hrane sau băuturi înainte de primirea Sfintelor Daruri este nepermisă.

Din Pr. Prof. Gleb Kaleda, Biserica din casă, traducere de Lucia Ciornea, Editura Sophia, București, 2006, p. 66


Articole Asemănătoare
393

Să-i spui c-o iubești!

Să-i spui c-o iubeşti, fără să te temi că vreodată se va răsfăţa sau se va folosi în chip rău de vorbele acestea. Femeile necuviincioase care se duc cu unul şi cu altul, e firesc să se răsfeţe la auzul unor asemenea cuvinte. O fată bună, însă, nu numai că nu se va înfumura. Ci […]

Articole postate de același autor
3533

Campania pascală “De Paști să fim mai buni!“

Un grup de elevi voluntari din Liceul Teoretic Costești împreună cu profesorul de religie Ion Scutaru și o parte din voluntarii AO Filocalia, cu sprijinul creștinilor ortodocși din Marea Britanie în susținerea domnului Ion Mereacre au oferit familiilor socialmente-vulnerabile un Paște mai frumos împărțind colete, mesaje și cîntări pascale însoțite de zîmbet și lumină, vestind […]