Actualitate

Copiii se împărtășesc pe nemâncate?

1031

Copiii mici trebuie împărtăşiţi cât mai des, pentru că Sfânta Euharistie întăreşte trupul şi sufletul nostru. Bineînţeles căpruncii trebuie alăptaţi până la Liturghie şi se permite ca celor mici să li se dea puţină mâncare.

Copiii mai mari se vor împărtăşi pe stomacul gol. Cu cât mai devreme va apărea sentimentul conştientizăriiî mpărtăşirii pe nemâncate, cu atât va fi mai bine. Începând cu vârsta de 7 ani, primirea oricărei hrane sau băuturi înainte de primirea Sfintelor Daruri este nepermisă.

Din Pr. Prof. Gleb Kaleda, Biserica din casă, traducere de Lucia Ciornea, Editura Sophia, București, 2006, p. 66


Articole Asemănătoare
235

„Feciorașule, cum de-ai rămas în viață?” – ocrotirea minunată a Sfântului Nicolae

Demult, o bătrânică evlavioasă îngrijea un copil. Când părinții lui plecau la serviciu, ea deschidea un geamantan, pe capacul căruia era lipită icoana Sfântului Nicolae și se ruga. Copilul, jucându-se, vedea toate acestea. După ce termina rugăciunea, bătrânica ascundea geamantanul. Într-o zi după serviciu, părinții erau ocupați cu menajul. Geamurile de la balcon erau deshise. […]

Articole postate de același autor
386

Seri duhovnicești la biserica USM, invitat: pr. lect. dr. Dorin Opriş

„Suferinţa în viaţa tinerilor – o provocare majoră pentru mediile educaţionale de azi” este tema conferinței zilei de miercuri, 27 septembrie 2017, ora 19.00, de la Biserica «Întâmpinarea Domnului» din incinta USM.  Invitatul special este părintele lect. dr. Dorin Opriş, profesor la Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, specialist în educaţia creştină.   Sunt asteptaţi […]