Actualitate

Copiii se împărtășesc pe nemâncate?

1020

Copiii mici trebuie împărtăşiţi cât mai des, pentru că Sfânta Euharistie întăreşte trupul şi sufletul nostru. Bineînţeles căpruncii trebuie alăptaţi până la Liturghie şi se permite ca celor mici să li se dea puţină mâncare.

Copiii mai mari se vor împărtăşi pe stomacul gol. Cu cât mai devreme va apărea sentimentul conştientizăriiî mpărtăşirii pe nemâncate, cu atât va fi mai bine. Începând cu vârsta de 7 ani, primirea oricărei hrane sau băuturi înainte de primirea Sfintelor Daruri este nepermisă.

Din Pr. Prof. Gleb Kaleda, Biserica din casă, traducere de Lucia Ciornea, Editura Sophia, București, 2006, p. 66


Articole Asemănătoare
401

Nu face tot ce îţi cer copiii

Nu face tot ce îţi cer copiii. Dimpotrivă: învaţă-i să li se refuze unele lucruri. La rugămintea sau pretenţia copilului este neapărată nevoie uneori să spui Nu, şi odată rostit acest cuvânt, cu el trebuie să şi rămâi, nelăsându-te înduplecat nici de rugăminţile şi alintările, nici de capriciile şi încăpăţânarea copilului. Şi nu încape îndoială […]

Articole postate de același autor
4277

Concursul ,,Vasilе Lupu – pеrsоnalitatе сrеștină” – implimentat pentru prima dată de către Protopopiatul Orhei

Săptămâna Tineretului Ortodox și-a aflat continuitatea la Biblioteca Publică „A. Donici“ din Orhei unde s-a desfăşurat pentru prima dată în Protopopiatul de Orhei Concursul ,,Vasilе Lupu – pеrsоnalitatе сrеștină”, competiţie la care au participat elevi din peste 12 unități de învățământ din raionul Orhei. La etapa raională au participat în jur de 80 de elevi, din […]