Actualitate

CMC a decis! În spatele Catedralei Mitropolitane „Nașterea Domnului” urmează să fie construită o casă parohială

2581

Consilierii municipali au votat astăzi pentru un proiect de decizie, care prevede construcția unei case parohiale în spatele Catedralei Mitropolitane „Nașterea Domnului” din Chișinău. Clădirea va avea o suprafață de peste 680 de metri pătrați și o înălțime de mai bine de șase metri.

Potrivit consilierilor, costrucția este predestinată preoților, dar și angajaților bisericii pentru necesitățile personale.

„Fiecare cult bisericesc are căsuță unde preoții se dezbracă și unde au un veceu. Să votăm acest proiect și să susținem și să lăsăm apartenența politică într-o parte”, a menționat consilierul municipal din partea PSRM Eugenia Ceban.

Decizia în acest sens, a fost votată de către 38 de aleși locali.

Menționăm că, în spatele Catedralei până în anul 1969, a existat o casă parohială, până când autoritățile din acea vreme ale Chișinăului au decis amplasarea în acel loc a primului punct de pompare a apei.

Sursa: www.unimedia.info


Articole postate de același autor
2351

Duminica a XIV-a după Cincizecime, la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnulului” din Chișinău

În Duminica a XIV-a după Cincizecime (Pilda nunţii fiului de împărat), cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove, Preasfințitul Siluan, Episcop de Orhei, Vicar mitropolitan, a oficiat Sfânta Liturghie la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din Capitală. Evanghelia de astăzi ne vorbeşte despre nunta fiului de împărat la care cei invitaţi au […]