Actualitate

Ajutor material din partea Bisericii pentru o familie de sinistrați din s. Noroceni, r. Orhei

2798

Luni, 7 noiembrie, ÎPS Mitropolit Vladimir a primit la reședința mitropolitană pe parohul bisericii din s. Ghetlova, r. Orhei, Prot. mitr. Ioan Surguci, însoțit de Aurel și Claudia Corobca din s. Noroceni, r. Orhei.

Soții Corobca au trecut recent printr-o mare tragedie, în urma unui incendiu devastator rămânând fără casă. Aceștia i-au mărturisit Mitropolitului că au rămas pe drumuri cu trei copii minori, fără acoperiș, haine și alte lucruri elementare pentru existență.

Vlădica Vladimir i-a încurajat pe sinistrați și le-a oferit un sprijin financiar și îmbrăcăminte pentru perioada rece a anului.

Totodată Înaltpreasfinția Sa i-a pus în legătură cu o serie de oameni de bună credință, care la rândul lor vor veni cu ajutoare.

Sursa: www.mitropolia.md


Articole Asemănătoare
2474

Mitropolitul Vladimir a emis o circulară legată de Paștele Blajinilor

Paștele Blajinilor este momentul în care credincioșii noștri își pomenesc rudeniile trecute la Domnul, merg la cimitir și aduc cu ei, ouă roșii, cozonac și pomeni.  În contextul special din acest an, sinodul Bisericii Ortodoxe din Moldova a fost nevoit să amâne evenimentul (care în mod tradițional era desfășurat la o săptămână după Paști) pentru […]

Articole postate de același autor
2334

Întâlnire duhovnicească la Gimnaziul din cartierul Slobozia Doamnei din mun. Orhei

Marți, 20 februarie 2018, în cea de-a doua zi a Postului Mare, în incinta Gimnaziului din cartierul Slobozia Doamnei din mun. Orhei, a avut loc, cu binecuvântarea Preasfințitului Siluan, Episcop de Orhei, Vicar al Mitropoliei Moldovei, o plăcută întâlnire duhovnicească a tinerilor acestei instituții cu Prot. Mitr. Iulian Rață, Președinte al Sectorului Sinodal „Activitate Misionară” […]