Actualitate

Ajutor material din partea Bisericii pentru o familie de sinistrați din s. Noroceni, r. Orhei

2803

Luni, 7 noiembrie, ÎPS Mitropolit Vladimir a primit la reședința mitropolitană pe parohul bisericii din s. Ghetlova, r. Orhei, Prot. mitr. Ioan Surguci, însoțit de Aurel și Claudia Corobca din s. Noroceni, r. Orhei.

Soții Corobca au trecut recent printr-o mare tragedie, în urma unui incendiu devastator rămânând fără casă. Aceștia i-au mărturisit Mitropolitului că au rămas pe drumuri cu trei copii minori, fără acoperiș, haine și alte lucruri elementare pentru existență.

Vlădica Vladimir i-a încurajat pe sinistrați și le-a oferit un sprijin financiar și îmbrăcăminte pentru perioada rece a anului.

Totodată Înaltpreasfinția Sa i-a pus în legătură cu o serie de oameni de bună credință, care la rândul lor vor veni cu ajutoare.

Sursa: www.mitropolia.md


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
446

Când omul urcă duhovniceşte, frica îl părăseşte

Bătrânul Filotei spunea că în această viaţă trecătoare omul trece prin diverse încercări şi trebuie să-şi întărească credinţa în Dumnezeu. Viaţa aceasta trecătoare se aseamănă cu o mare şi noi, oamenii, cu nişte vaporaşe. Vapoarele care umblă pe mare nu întâlnesc doar calm, ci adesea vânturi puternice şi mari furtuni, fiind în pericol. Noi, de asemenea, când vâslim pe […]