Actualitate

Adunarea preoților în satul Ilenuța

3024

Miercuri , 24 august 2016, în biserica „Sf.M.Mc.Dimitrie” din satul Ilenuța, raionul Fălești, protoiereul Anatolie Negură, protopopul circumscripției Fălești 1, a convocat adunarea ordinară a preoților din circumscripție. Întrunirea a debutat cu rugăciunile pentru mărturisire, rostite de duhovnicul blagociniei, protoiereul Vasile Rodnițchi.

Au urmat discuții pe marginea celor mai importante teme, intonarea Axionului și agapa frățească. La final participanții au mulțumit părintelui-paroh Ghenadie Țugui și preotesei Valentina pentru găzduire și ospitalitate.

sursa http://ephbalti.md/


Articole postate de același autor
937

Primirea durerii, răbdarea ei în har este calea vindecării…

Inima omului este laboratorul în care energiile create, sub puterea și cu lucrarea harului sunt transformate în energii divino-umane. Dar noi nu suntem lămuriți: care sunt aceste energii create? Tot ce „mișcă” în mine, tot ce simt, gândesc, spun, fac! Dar „carnea” acestei transformări este simțirea. Orice trăire a noastră poate fi privită din două perspective: gândire […]