Actualitate

Activitate extracurriculară cu genericul „Pentru Tine, Doamne”, la Gimnaziul „M. Eminescu” din or. Orhei

2668

Joi, 18 aprilie 2019, în cadrul Săptămânii Tineretului Ortodox, cu binecuvântarea PS Siluan al Orheiului, în incinta I. P. Gimnaziul „M. Eminescu” din or. Orhei, s-a desfășurat activitatea extracurriculară cu genericul: „Pentru Tine, Doamne!”.

În cadrul acestei manifestări culturale corul gimnaziului „Divin”, condus de pr. Ierom. Spiridon, prof. de Religie al acestei instituții, în conlucrare cu ansamblul folcloric „Crăițele”, sub conducera dnei Elena Ţăruș, prof. de Educație muzicală, au prezentat un concert festiv, marcând prin aceasta săptămîna tineretului ortodox. În același timp, elevii participanți au adresat colegilor lor îndemnuri și povețe pentru ca împreună, pregătiți sufletește, să ajungă la măreața sărbătoare a Învierii Domnului nostru Iisus Hristos.

La finalul activității participanților li s-au înmînat în dar cîte o iconiță cu Învierea Domnului.

sursa http://manastireacurchi.md


Articole postate de același autor
7949

Sfânta Maria Magdalena: primul ou de Paști

Devenită „Apostolul apostolilor”, după Înviere, Maria Magdalena a rămas cu ucenicii și cu Maica Domnului, împărtășindu-le bucuria. Aceasta a fost prezentă pe Muntele Măslinilor la Înălțare, așa cum a fost și în casa cu foișor în ziua Rusaliilor, când Duhul Sfânt S-a pogorât sub formă de limbi de foc (Fapte 2). Se spune că Sfânta […]