Actualitate

Abstinenta în viaţa de familie

7920
 

Unii preoţi spun că este păcat ca doi tineri să se împreuneze în zilele de miercuri, vineri, duminică şi în timpul postului. Ce părere aveţi despre această afirmaţie?

Doi tineri e păcat să se împreuneze oricând. Doi soţi, despre doi soţi putem discuta. Părerea mea… Părerea mea trebuie să fie părerea Bisericii. Canoanele interzic duminica şi sâmbăta, şi recomandă abstinenţă şi post lunea, miercurea şi vinerea. Dar recomandă, nu interzice. Biserica are foarte multă largheţe, Sfinţii Părinţi nu se amestecă înăuntrul căsătoriei.

Dar problema noastră nu trebuie să fie asta. Problema noastră trebuie să fie: să nu facem avorturi, să nu evităm să naştem copii prin nici o metodă naturală sau nenaturală, şi atât. Restul sunt lucruri pe care le stabilesc cei doi. Biserica vine şi face recomandări, explică şi de ce. Dar de cele mai multe ori cei doi n-au aceeaşi concepţie despre ceva, şi atunci problema nu trebuie pusă sub interdicţie. Ea trebuie jalonată, pentru că fiecare om este un unicat şi, deci, şi familia constituie o unicitate.

Extras din Pr. Nicolae Tănase, De la prietenie la iubire, Editura Agaton, p. 136


Articole Asemănătoare
8240

Scrisoare unei prietene

De câţiva ani de zile vreau să scriu o scrisoare unei prietene vechi, dragi, pe care o port în suflet mereu, chiar dacă nu mai vorbim. De fapt, nici nu-i ştiu numele, dar ştiu că mi-e prietenă. Draga mea, te-am văzut astăzi, într-o zi destul de friguroasă de noiembrie, în tramvai. Ai urcat pe la […]

Articole postate de același autor
10920

Dacă n-ar fi întâmpinat de su­fe­rinţă, omul ar fi ex­traordinar de su­per­ficial

Ce le face unora viaţa foarte grea nu e faptul că via­ţa e foarte grea în sine, ci faptul că ei nu sunt dis­puşi să vadă şi par­tea lu­minoasă a gre­u­lui din viaţă. De aceea este fun­da­mental să găseşti sen­sul fiecărei în­cercări sau sufe­rin­ţe de care te lo­veşti. Dacă o um­pli de sens, îţi găseşti […]