Actualitate

Zi de hram la Sîngerei

2444

Marți, 21 noiembrie 2017, cînd sunt pomeniți Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil, una din bisericile orașului Sîngerei și-a serbat Hramul. Sfînta Liturghie a fost săvărșită de un sobor de preoți și diaconi, avândul ca protos pe protoiereul Maxim Guzun, blagocinul raionului Sîngerei și parohul bisericii. Printre cei prezenți la sfînta sărbătoare a fost și primarul orașului Gheorghe Brașovschi și alți funcționari publici. La finalul sfintei Liturghii a fost săvîrșit un Te-Deum de mulțumire, după care a urmat tradiționala agapa frățească.

Felicităm pe toți creștinii-ortodocși care poartă numele în cinstea celor doi arhistrateghi, cu ziua onomastică sau au hramul caselor. Dumnezeu să vă aibă în paza Sa.

sursa http://ephbalti.md

 

Articole postate de același autor
5315

Important nu e să te căsătorești, ci să devii fericit prin nuntă

Rabinii înțelepți sfătuiau: „Să ezitați mult înainte să vă alegeți soția! Să nu vă gândiți la frumusețe, căci aceasta trece. Gândiți-vă la familie!”. Te căsătorești ca să devii fericit, nu ca să fii nefericit. Totul constă nu în a te căsători, ci în a deveni fericit prin nuntă. Și vei fi fericit când vei găsi […]