Actualitate

Zi de hram la Sîngerei

2446

Marți, 21 noiembrie 2017, cînd sunt pomeniți Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil, una din bisericile orașului Sîngerei și-a serbat Hramul. Sfînta Liturghie a fost săvărșită de un sobor de preoți și diaconi, avândul ca protos pe protoiereul Maxim Guzun, blagocinul raionului Sîngerei și parohul bisericii. Printre cei prezenți la sfînta sărbătoare a fost și primarul orașului Gheorghe Brașovschi și alți funcționari publici. La finalul sfintei Liturghii a fost săvîrșit un Te-Deum de mulțumire, după care a urmat tradiționala agapa frățească.

Felicităm pe toți creștinii-ortodocși care poartă numele în cinstea celor doi arhistrateghi, cu ziua onomastică sau au hramul caselor. Dumnezeu să vă aibă în paza Sa.

sursa http://ephbalti.md

 

Articole postate de același autor
341

De sărbători oferă un cadou frumos celor dragi!

Sfinţii Părinţi spun avem nevoie de trei lucruri pe calea mântuirii: rugăciune, Sfintele Taine şi citirea scrierilor ziditoare de suflet. Rugăciunea ţine de starea fiecăruia în parte, iar Sfintele Taine ţin de lucrarea Bisericii, astfel ceea ce vă putem oferi noi, este revista „Altarul Credinței” cu scrieri de suflet folositoare. Astfel vă propunem să le […]