Actualitate

Unde mergi creştine dragă, când e zi de sărbătoare?

7132

Unde mergi creştine, dragă, când e zi de sărbătoare?
La petreceri, pe la jocuri, sau la vorbă-n drumul mare?
Tu n-auzi un glas prea dulce, tu n-auzi un glas frumos,
Care zice: “Lasă-ţi toate şi veniţi către Hristos”?

Unde mergi creştine dragă, când e zi de sărbătoare?
Pe la bancă, sau la târguri, să-ţi duci marfa de vânzare?
Tu nu vezi, iubite frate, că-n zadar te osteneşti,
Şi din munca ta, sărmane, mai nimic nu foloseşti!

Unde mergi creştine dragă, când e zi de sărbătoare?
Să-ţi vezi turma, mieluşeii, câmpul şi-a tale ogoare?
Şi socoţi, iubite frate, că deacum eşti fericit?
Nu creştine, niciodată tu nu vei fi mulţumit.

Unde mergi creştine, dragă, când e zi de sărbătoare?
Eşti dispus să mergi prin crânguri, prin păduri la vânătoare?
Însă uiţi un lucru frate, uiţi că tu eşti invitat,
La un ospăţ foarte mare şi îmbelşugat.

Unde mergi creştine, dragă, când e zi de sărbătoare?
Eşti bolnav şi-ti cauţi leacul la vreo babă-n departare?
Ah! te plâng, iubite frate că satan rău te-a minţit,
Tu nu ştii că Domnul nostru este Doctor iscusit?

Unde mergi creştine, dragă, când e zi de sărbătoare?
Unde ţi se îndreapta paşii? încotro? pe ce cărare?
Spre Altarul cel de slavă, spre Altarul cel frumos,
Unde locuieşte Domnul, ducele nostru Hristos?

Unde mergi creştine, dragă, când e zi de sărbătoare?
Ţi-ai pus întrebarea asta, sau stai poate-n nepăsare?
Toaca, clopotul când sună, la Bisericuţă sus,
Ştii că sunt solii creştine, ce ne cheamă la Iisus?

Vino dar, creştine, dragă, când e zi de sărbătoare,
La Biserica, la slujbă, vino dragă frăţioare,
Vino, căci acolo este locul cel mai potrivit,
Unde poti găsi pe Domnul, pe Iisus Cel răstignit.

Vino, vino, frate dragă, când e zi de sărbătoare,
Vin-cu toţi ai tăi din casă la Locaşul de-nchinare,
Vino, vino, iubit frate, vino nu mai zăbovi,
Vino, cât mai este vreme, căci ca mâine vom muri.


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
18

Trăind strâmb – gârbovim duhovnicește

M-am născut într-o familie de intelectuali, tatăl – medic, mama – profesoară. De mic eram luat fie cu tata: la policlinică, în staționar, la urgență sau chiar la morgă, fie cu mama la școală. În aceste două domenii de activitate, pedagogic şi medical, am pătruns încă din primii ani ai vieții. Eram ochi și urechi […]

Articole postate de același autor
51

La rugăciune ar trebui să avem conştiinţa prezenţei Domnului Hristos

Domnul Hristos, El Însuşi, ne vorbeşte prin Evanghelie, numai că pentru asta trebuie să fii sensibilizat, să înţelegi, să fii îmbunătăţit. Sfântul Maxim Mărturisitorul vorbeşte despre o sensibilizare a omului, pentru a avea conştiinţa prezenţei Domnului Hristos. Noi mai mult la rugăciune ar trebui să avem conştiinţa prezenţei Domnului Hristos, dar ce facem noi? De […]