Actualitate

Supărarea poate fi transformată în rugăciune

511

Eu nu mă mai încred în ce simt. Simţurile mele sunt robite lumii acesteia. Simţurile mele sunt căzute. Totuşi, în mine este cineva care poate să facă invers decât ce simte. Aceasta este persoana mea, e ipostasul meu. În asta stă libertatea.

Eu te pot urî şi pot simţi nevoia să te lovesc, să te jignesc, dar pot să zic în ciuda acesteia: “Doamne Iisuse Hristoase, binecuvântează!”. Energia supărării e pusă cu acelaşi patos în rugăciune. Aşa îi pot mulţumi fratelui pentru că mă provoacă la supărare.

Să primim orice sentiment ca pe un dar care ne dă puterea să ne rugăm, de care putem profita ca să-l schimbăm în rugăciune. Să ne aducem aminte. Să trăim toate cu Dumnezeu. Spunând rugăciunea ne lepădăm de noi înşine şi facem o jertfă bineplăcută lui Dumnezeu, prin care dobândim harul vindecător şi sfinţitor.

Din Monahia Siluana Vlad, Uimiri, rostiri, pecetluiri, Editura Doxologia, 2012, p. 25


Articole Asemănătoare
222

Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos

Rugăciunea trebuie făcută în limbajul cel mai direct. Mă gândesc la părintele Sofronie care ne vorbea de o persoană ce l-a întrebat: „Cum să mă rog lui Dumnezeu?“ Şi nu ştia părintele Sofronie, în zilele acelea, că persoana respectivă, o anglicană, căutase un răspuns potrivit la mai mulţi preoţi şi la mulţi duhovnici din Anglia […]

Articole postate de același autor
1905

Numai Liturghia ţine lumea. De sărbătoarea Nașterii Maicii Domnului, ÎPS Părinte Mitropolit Vladimir a liturghisit la Catedrala Mitropolitană

Vineri, 21 septembrie, Liturghia praznicală prilejuită de sărbătoarea Nașterii Maicii Domnului a fost oficiată în această dimineață de către ÎPS Mitropolit Vladimir la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din Capitală. Protoiereul mitrofor Dr. Vadim Cheibaș, Secretar al Mitropoliei Moldovei, al Sinodului BOM și Chelar al Catedralei Mitropolitane împreună cu soborul de preoți și diaconi i-au fost […]