Actualitate

SUA: Phoenix-ul interzice rugăciunea în urma unei solicitări a sataniștilor

7887

Timp de câteva săptămâni, parlamentarii din Phoenix au purtat discutii pe seama solicitarii unor membri ai grupurilor sataniste, care sustinea ca si "rugăciunile" lor ar trebui sa fie facute cu ocazia fiecarei intruniri a Consiliului Local, nu doar cele ale crestinilor - informeaza "The Washington Post". Ca urmare,... s-a interzis orice fel de rugăciune.

Membrii Consiliului Local din Phoenix au ajuns, in aceste zile, la o soluție paradoxală: pentru a preveni intenția satanistilor de a fi invocate si "rugaciuni" de-ale lor inaintea Consiliului Local, a trebuit să interzică toate rugăciunile.

Din acest moment, reuniunea tradițională va fi precedată, in loc de rugaciune, de un minut de reculegere.

Decizia a nascut proteste din partea locuitorilor din Phoenix și a unor oficiali ai orașului, care au considerat pe bună dreptate că anularea rugăciunii reprezinta tocmai o victorie a sataniștilor. Momentul de reculegere reprezinta, de fapt, interzicerea rugăciunii. Decizia vine in concordanta, deci, cu solicitarea satanista, care preciza ca actualul Consiliu sa renunte la rugaciune, iar altfel, sa fie introdusa si "rugaciunea" lor specifica. "Aceasta este o zi tristă pentru Phoenix" - se putea citi astazi pe conturile de Twitter. Primarul Greg Stanton și patru membri ai Consiliului au votat în favoarea schimbării, argumentând că altfel orașul va avea parte de litigii costisitoare.

sursa http://lonews.ro/

 

Articole Asemănătoare
692

Inoncenţa – haina sufletului frumos

Inocenţă… eu, cand spun inocenţă, mă gândesc la curăţie sufletească. Oamenii inocenţi sunt oamenii curaţi cu sufletul şi cu trupul. Gândindu-ne că lumea în care trăim este plină de crime, furturi, violuri şi desfrâuri de tot felul, am putea fi tentaţi să spunem că nu mai există inocenţă. Dar nu este aşa! Eu am întâlnit […]

Articole postate de același autor
175

Priveghere în cinstea Praznicului Arătării Domnului la Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău

În seara ajunului Praznicului Arătării Domnului, vineri, 5/18 ianuarie 2019, cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, Preasfințitul Siluan, Episcop de Orhei, Vicar mitropolitan și Egumen al Sfintei Mănăstiri Curchi, a săvârșit rânduiala Privegherii Praznicului, alcătuită din Pavecernița Mare, Litia și Utrenia sărbătorii, la catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din Capitală. Împreună cu Episcopul vicar au înălțat rugăciuni […]