Actualitate

Smerenia e sângele vieții. Nu te poți mântui fără ea

324

Smerenia vine înainte sau după pocăință?

–Fără discuție că smerenia trebuie să fi existat mai întâi. Gândul frumos de a sluji lui Dumnezeu, de a se dărui lui Dumnezeu. Au existat și una și alta, a existat smerenia, care s-a înmulțit în inima și în sufletul tău, iar viața de nevoință o faci pentru că ăsta e programul zilei și ajută pocăinței.

Smerenia e sângele vieții. Nu te poți mântui fără ea. Poți să faci metanii, să cari pământ, să te nevoiești, dar smerenia există. Nu exclude.

Din Ne vorbește Părintele Arsenie, ed. a 2-a, vol. 1, Editura Mănăstirea Sihăstria, 2010, p. 101


Articole Asemănătoare
350

Fără pocăință, nimeni nu s-ar mântui

Sfântul Marcu Monahul (secolele V-VI) scrie: „Nimeni nu este mai bun şi mai milostiv ca Dumnezeu, dar, cu toate acestea, n-o să-l ierte pe cel ce nu se căieşte de păcatele sale. (…) Toate poruncile se reduc la una singură: cea a pocăinţei. (…) Căci nu vom fi osândiţi pentru mulţimea păcatelor, ci pentru că n-am […]

Articole postate de același autor
9653

Postul nu ucide omul, ci răul din el

Unii au impresia că Biserica, prin tot ce propagă, inclusiv prin post, vine cu un mesaj inuman. Nu e voie să mănânci, e interzis să te distrezi ș.a.m.d., în schimb urmează să plângi, să îngenunchezi, să dormi mai puțin, să lucrezi mai mult, să jertfești…, ceea ce pentru ei sunt lucruri incompatibile cu viața adevărată. […]