Actualitate

Slujire arhierească în Duminica după Botezul Domnului la Curchi

113

În Duminica după Botezul Domnului Iisus Hristos, PS Părinte Siluan, Episcop de Orhei și Vicar mitropolitan a fost prezent în mijlocul obștii monahale de la Curchi. Episcopul a oficiat Sfânta Liturghie în biserica „Sf. Ierarh Nicolae”. Alături de ierarh, la slujba de duminică, a slujit un sobor de preoţişi diaconi, slujitori ai așezământului monahal.

În cadrul cuvântului de învăţătură, ierarhul a tâlcuit Evanghelia duminicii, în care ne este prezentat începutul propovăduirii Domnului şi i-a îndemnat pe credincioşi ca noul an în care au intrat să fie o nouă etapă din urcuşul spiritual al fiecăruia. Răspunsurile liturgice la slujbă au fost date de către Corul arhieresc al Mănăstirii Curchi, condus de Dl Dumitru Buga.

sursa http://manastireacurchi.md/


Articole Asemănătoare
22

În Duminica a VII-a după Rusalii, Preasfințitul Siluan, Episcop de Orhei, a liturghisit la Mănăstirea Curchi

În duminica a VII-a după Pogorârea Duhului Sfânt, a Vindecării a doi orbi și a unui mut din Capernaum – Preasfinţitul Siluan, Episcop de Orhei, Vicar al Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove, a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea Curchi. Serviciul divin a fost săvârșit în prezența numeroșilor creștini care au pășit pragul mănăstirii Curchi pentru […]

Articole postate de același autor
363

Pr. Constantin Necula, la începutul postului: Să ne dăm seama dacă suntem ok ca oameni, la vremea de acum a dezbinării generalizate

Postul Sfintelor Paşti este un bun prilej ca „să ne dăm seama dacă suntem ok ca oameni”, mai ales „la vremea de acum a dezbinării generalizate”. Întrebat ce ne poate oferi Postul Sfintelor Paşti, preotul Necula a răspuns: „O aventură de Har. Ne putem cunoaşte limitele, dincolo de părerea despre noi înşine. Poate că acesta […]