Actualitate

Sîmbăta săptămînii a III-a din Postul Mare, sărbătoarea Sfântului Cuvios Serafim de Vârița. Pomenirea celor adormiți.

2537

În Sîmbăta a treia a Postului Mare, a pomenirii celor răposați, Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, înconjurat de un sobor de slujitori a oficiat Sfînta Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din orașul Orhei.

În cadrul Sfintei Liturgii la ectenia mare și la ectenia întreită au fost înălțate rugăciuni speciale pentru cei bolnavi şi încercaţi astăzi în lume de noul virus și pentru întărirea noastră fizică și duhovnicească.

La ectenia pentru răposaţi au fost rostite rugăciuni pentru odihna cu drepții a tuturor dreptmăritorilor creștini adormiți întru nădejdea Învierii și a vieții celei veșnice.

Credincioşi care și-au mărturisit păcatele şi au primit dezlegare de la duhovnic, s-au împărtăşit cu Sfîntul Trup şi Sînge al Mîntuitorului.

Sursa: eparhia-edinet.md


Articole postate de același autor
6210

Gânduri duhovniceşti despre Maica Domnului

1. Căci aşa cum fiecare mamă dă copiilor ei simpla existenţă, tot aşa şi Mama lui Dumnezeu dăruie tuturor existenţa fericită – Teofan al Niceei; 2. Cine L-ar putea iubi pe Dumnezeu mai mult decât Mama Lui care L-a născut nu numai ca Unul-Născut, dar L-a născut singură fără însoţire cu cineva, ca astfel afecţiunea […]