Actualitate

Şi cel mai rău om îşi aduce aminte de Dumnezeu de trei ori în viaţă

658

Negreşit, şi cel mai rău om îşi aduce aminte de Dumnezeu de trei ori în viaţă: când vede pe cel drept că suferă din vina lui; când el însuşi suferă din vina altuia; şi când îi soseşte ceasul morţii.

Negreşit, de trei ori în viaţă plânge şi cel mai învârtoşat păcătos: când, gonit de oameni ca o fiară sălbatică, este mângâiat de mâna mamei sale; când, bolnav şi părăsit, este cercetat de vrăjmaşul său de o viaţă, care îi aduce daruri şi iertare; şi când, pe patul de moarte, preotul îi spune: nu te teme, mila lui Dumnezeu este mai mare decât păcatele tale!

De trei ori se aseamănă omul lui Dumnezeu: când i se naşte fiu; când înţelege şi-l primeşte pe Hristos; şi când se împacă cu pătimirea sa pentru dreptate.

Extras din Sfântul Nicolae Velimirovici, „Gânduri despre bine și rău”, Ed. Predania, București, 2009. p.53


Articole Asemănătoare
925

Omul nu trebuie să ca­ute vederile minunate

După vederea lui Hristos ca Dumnezeu adevărat şi după dobândirea cu­noaşterii celei dumnezeieşti, părintele mărturiseşte că nu-L mai căuta pe Dumnezeu, ci căuta să se asemene lui Hristos şi să fie schimbat, prefăcut de către El, pe care Îl cunoştea personal şi duhovniceşte. Ce mare adevăr teologic este acesta! Nu căuta „nici un Dumnezeu necunoscut, […]

Articole postate de același autor
3871

Liceul ”Socrate” din capitală în așteptarea Învierii Domnului

La solicitarea pedagogilor ciclului primar ai Liceului ”Socrate” din Chișinău, al doilea an consecutiv sunt invitați slujitori ai Bisericii să dialogheze cu copiii. Anul acesta drept invitați au fost preoții Octavian Moșin și Nicolae Ciobanu, care au mers prin majoritatea claselor, vorbindu-le elevilor despre bunătate, dragoste, săvârșirea faptelor bune, precum și despre modul cum se […]