Actualitate

Sfânta Liturghie în Duminica a XXXIV-a după Cincizecime la Catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din Soroca

1759

În Duminica a XXXIV-a după Pogorârea Duhului Sfânt, Episcopul Ioan al Sorocii a săvârșit Sfânta Liturghie în Catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca.

În timpul slujbei a fost citită și explicată pericopa evanghelică ce ne prezintă Pilda Dregătorului bogat și Păzirea poruncilor.

În pericopa evanghelică de astăzi suntem îndeamnați la milostenie, la a împărți din ce avem cu cei care au mai puțin decât noi. Sfântul Apostol Luca, relatând episodul întâlnirii dregătorului bogat cu Mântuitorul Iisus Hristos, ne pune din nou înainte problema bogăției, care, stăpânită cu lăcomie sau zgârcenie, poate deveni obstacol în calea spre mântuire și desăvârșire a vieții creștine. (Luca 18, 18-27)

Sursa: ioanmosnegutu.info


Articole postate de același autor
1157

Hristos a Înviat: ziua a XVI-a

Astăzi am reușit să mă retrag pentru câteva ore într-un sfânt așezământ. În orice mănăstire este un duh aparte. Și nevoitorii sunt alții, parcă rupți din altă lume. Dacă interacționezi cu ei, simți că au alte preocupări decât noi, mirenii. Sunt cumva mai legați de pământ, de natură, sunt conectați la o altfel de rugăciune. […]