Actualitate

Sfânta Liturghie în Duminica a XXXIV-a după Cincizecime la Catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din Soroca

1775

În Duminica a XXXIV-a după Pogorârea Duhului Sfânt, Episcopul Ioan al Sorocii a săvârșit Sfânta Liturghie în Catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca.

În timpul slujbei a fost citită și explicată pericopa evanghelică ce ne prezintă Pilda Dregătorului bogat și Păzirea poruncilor.

În pericopa evanghelică de astăzi suntem îndeamnați la milostenie, la a împărți din ce avem cu cei care au mai puțin decât noi. Sfântul Apostol Luca, relatând episodul întâlnirii dregătorului bogat cu Mântuitorul Iisus Hristos, ne pune din nou înainte problema bogăției, care, stăpânită cu lăcomie sau zgârcenie, poate deveni obstacol în calea spre mântuire și desăvârșire a vieții creștine. (Luca 18, 18-27)

Sursa: ioanmosnegutu.info


Articole postate de același autor
4036

Cugetări în perioada Postului Mare: Să nu trădăm Ortodoxia!

Suntem în preajma primei duminici a Postului Mare. În puţine duminici ale anului ai impresia că trăim într-o ţărişoară ortodoxă, căci majoritatea populaţiei se odihneşte, merge la piaţă, se distrează…  Însă în această duminică o bună parte din biserici sunt asaltate, devenind neîncăpătoare. Se simte duhul Ortodoxiei, deşi lumea nu vine la biserică pentru că […]