Actualitate

Sfânta Liturghie în Duminica a XXXIV-a după Cincizecime la Catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din Soroca

1772

În Duminica a XXXIV-a după Pogorârea Duhului Sfânt, Episcopul Ioan al Sorocii a săvârșit Sfânta Liturghie în Catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca.

În timpul slujbei a fost citită și explicată pericopa evanghelică ce ne prezintă Pilda Dregătorului bogat și Păzirea poruncilor.

În pericopa evanghelică de astăzi suntem îndeamnați la milostenie, la a împărți din ce avem cu cei care au mai puțin decât noi. Sfântul Apostol Luca, relatând episodul întâlnirii dregătorului bogat cu Mântuitorul Iisus Hristos, ne pune din nou înainte problema bogăției, care, stăpânită cu lăcomie sau zgârcenie, poate deveni obstacol în calea spre mântuire și desăvârșire a vieții creștine. (Luca 18, 18-27)

Sursa: ioanmosnegutu.info


Articole postate de același autor
4794

Cum să alegem omul potrivit, pentru a nu ajunge la singurătate în doi

Căsătoria creştină înseamnă unitate şi ajutor reciproc în lucrurile lumeşti şi duhovniceşti, în cele trecătoare şi veşnice. De aceea, unitatea credinţei, modul de viaţă şi scara de valori au o însemnătate primordială pentru soţi. Poate să existe singurătatea ca lipsă a unei familii, însă poate să fie singurătate tragică chiar în propria familie, când unul […]