Actualitate

Sfânta Liturghie în Duminica a XXXIV-a după Cincizecime la Catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din Soroca

1765

În Duminica a XXXIV-a după Pogorârea Duhului Sfânt, Episcopul Ioan al Sorocii a săvârșit Sfânta Liturghie în Catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca.

În timpul slujbei a fost citită și explicată pericopa evanghelică ce ne prezintă Pilda Dregătorului bogat și Păzirea poruncilor.

În pericopa evanghelică de astăzi suntem îndeamnați la milostenie, la a împărți din ce avem cu cei care au mai puțin decât noi. Sfântul Apostol Luca, relatând episodul întâlnirii dregătorului bogat cu Mântuitorul Iisus Hristos, ne pune din nou înainte problema bogăției, care, stăpânită cu lăcomie sau zgârcenie, poate deveni obstacol în calea spre mântuire și desăvârșire a vieții creștine. (Luca 18, 18-27)

Sursa: ioanmosnegutu.info


Articole postate de același autor
1647

Mitropolitul Vladimir a participat la festivităţile dedicate celebrării celor 30 de ani de la proclamarea Independenţei Republicii Moldova

În ziua aniversării a 30 de ani de la proclamarea Independenţei Republicii Moldova, Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir a participat Ceremonia dedicată celei de-a 30-a aniversări a Independenței Republicii Moldova. La evenimentul solemn au onorat cu prezența: Șefa statului, Maia Sandu, Președintele Parlamentului, Igor Grosu, Prim-ministra Natalia Gavrilița, Președintele României, Klaus Werner Iohannis, Președintele Republicii Polone, Andrzej […]