Actualitate

Seminarul metodologic raional la Religie în protopopiatul Ştefan-Vodă

155

În dimineaţa zilei de 20 octombrie, la Şcoala Duminicală „Cuv. Parascheva” din or. Ştefan-Vodă, s-a desfăşurat Seminarul metodologic raional la Religie.

Zeci de slujitori şi profesori la disciplina opţională Religie au discutat despre obiectivele noului an de studii.

Evenimentul a demarat cu mesajul Prot. Anatolie Răilean, protopop de circumscripţie, menţionând necesitatea acestor întruniri metodice, prin care se cunosc şi care apropie pe cei implicaţi în predarea disciplinei Religie.

Au urmat mesaje de salut din partea DÎ Ştefan-Vodă, a reprezentanţilor Direcţiei mitropolitane şi a oaspeţilor evenimentului.

Seminarul a fost organizat şi moderat de către preotul Ioan şi preoteasa Olga Apostol din parohia „Naşterea Maicii Domnului” din oraş.

Dl Veaceslav Iordăchescu, inspector eparhial la această disciplină, s-a referit la scrisoarea metodică şi la dificultăţile implementării acestei discipline la nivel raional.

Copiii claselor primare şi învăţăceii Şcolii profesionale Ştefan-Vodă au venit cu un amplu program artistic-duhovnicesc, accentuând necesitatea credinţei şi a dascălului pentru fiecare suflare omenească.

În discursul său, prot. Octavian Moşin, dr. conf.univ. la USM, s-a referit la axiologia educaţiei creştine şi la necesitatea intensificării parteneriatului între Şcoală şi Biserică.

Au urmat discuţii şi analize, precum şi înştiinţări privind formarea continuă a profesorilor de Religie.


Articole Asemănătoare
3497

De ce oamenii de astăzi nu (își) pun întrebări?

De mai multă vreme observ că oamenii, în special tinerii, cu care comunic nu adresează întrebări. Unii mi-au spus că asta vine de acasă, din școală, unde nu se obișnuiește să pui întrebări. Inițial părinții sunt cei care nu-și ajută copiii să găsească răspunsuri la ceea ce îi frământă încă de la trei anișori, considerându-i […]

Articole postate de același autor
1980

Sinodul Bisericii Ortodoxe din Moldova întrunit în ședință de lucru

Joi, 30 august 2018, la Reședința mitropolitană din Chișinău, sub președinția Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Vladimir s-au desfășurat lucrările Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova. La întrunire au participat arhierei din cuprinsul Mitropoliei Moldovei, după cum urmează: ÎPS Sava, Arhiepiscop de Tiraspol și Dubăsari, PS Anatolie, Episcop de Cahul și Comrat, PS Marchel, Episcop de Bălți și […]