Actualitate

Săptămâna Tineretului Ortodox în Episcopia de Ungheni și Nisporeni

2294

Mai mulți profesori de Religie din cadrul eparhiei au desfășurat lecții de catehizare, mese rotunde cu liceenii, ore publice (s. Cetireni) la tema: ”Urcând spre Înviere”.

Discuțiile au permis cunoașterea și trăirea clipelor prin care a trecut Mântuitorul nostru Iisus Hristos în viața Sa pământească, oferind lumii mântuirea prin Învierea Sa din morți.

Săptămâna Tineretului Ortodox a fost coordonată de către părintele Andrei Ursoi și a presupus implicarea mai multor voluntari în buna organizare a întrunirilor duhovnicești cu tinerii.

Este de menționat faptul că Eparhia de Ungheni și Nisporeni este activă în diverse proiecte prin Sectorul Activitate Pastorală pentru Tineret, implicând, cu binecuvântarea și purtarea de grijă a ÎPS Arhiepiscop Petru, zeci de slujitori și mii de tineri în diverse acțiuni de zidire duhovnicească a generației în devenire din câteva raioane ale republicii.


Articole postate de același autor
2157

A demarat cea de-a II-a ediție a Campaniei Filantropice „De Crăciun devii mai bun!”: Peste 150 de copii din familii defavorizate au primit daruri

Cu binecuvântarea și purtarea de grijă a ÎPS Mitropolit Vladimir, Întâistătător al Bisericii Ortodoxe din Moldova, în preajma Sărbătorii Sfântului Ierarh Nicolae, Ocrotitorul copiilor, la Centrul Social-Misionar „Icoana Maicii Domnului Bucuria tuturor celor necăjiți” din Chișinău a fost dat startul celei de-a II-a ediții a Campaniei Filantropice „De Crăciun devii mai bun!”. Cu acest prilej, 150 de copii din […]