Actualitate

Să nu cerșim iubirea…să iubum!

810

Este egoism să vrem ca ceilalți să ne vorbească cu bunătate. Să nu ne strâmtoreze cele potrivnice. Să-i lăsăm pe toți să ne vorbească așa cum simt.

Să nu cerșim iubirea. Să urmărim a iubi și a ne ruga din tot sufletul pentru aceia. Atunci vom vedea că toți ne vor iubi fără să urmărim aceasta, fără să le cerșim deloc iubirea. Ne vor iubi liber și sincer din adâncul inimii lor, fără să-i silim.

Atunci când iubim fără să urmărim a fi iubiți, se vor aduna toți împrejurul nostru ca albinele. Asta este valabil pentru toți.

Din Ne vorbește Părintele Porfirie, Editura Bunavestire, p. 302


Articole Asemănătoare
314

Omilie în sfânta şi marea luni: mânecăm spre lumină?

„De noapte mânecă duhul meu către Tine, Dumnezeule, pentru că lumină sunt poruncile Tale pe pământ” Primul din cele patru stihuri care însoţesc aliluiarul la începutul slujbei Mirelui în serile Săptămânii Mari spune: „De noapte mânecă duhul meu către Tine, Dumnezeule, pentru că lumină sunt poruncile Tale pe pământ” (Isaia 27, 9). Ce vrea să […]

Articole postate de același autor
333

ÎPS Mitropolit Vladimir a primit felicitările preoților din Protopopiatul de Ialoveni

Marți, 15 august, un grup de preoţi din Protopopiatul de Ialoveni, în frunte cu părintele protopop Prot. mitr. Anatolie Stefanov, au trecut pragul Reședinței Mitropolitane pentru a felicita Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova cu prilejul celei de a 65-a aniversări din ziua naşterii. În luarea sa de cuvânt, părintele Anatolie Stefanov a venit cu urări […]