Actualitate

Să-I mulțumim lui Dumnezeu!

454

Să-I mulțumim lui Dumnezeu că este bun și îndurat,

Și câte noi cerând la El, ne-a ascultat și ni le-a dat.

Prezența Lui e peste tot; ne vede și ne-aude.

Cerșind la bunătatea Lui, ne dă cu mult mai multe.

Ne vede gânditori de ziua următoare și ne întrebăm: Cum va mai fi?

El pune alinare.

Ne însoțește peste tot, de-a pururi cu noi este

Ne pune-n față ce dorim, și El ne dă de veste.

Ne-nseninează atunci când ne e lumea mai urâtă

Ne mângâie atunci când viața e mohorâtă.

Și poposește lângă noi, vorbind cu noi în șoaptă.

El ne ridică din nevoi, ne ceartă și ne iartă.

Monahul Iordan de la Mănăstirea Sihăstria Tarcăului


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
1710

Aceasta nu este iubire…

Vă rugăm să ne explicați ce se înțelege prin spiritualizarea iubirii conjugale și cum se poate ajunge la ea? Cum se poate ajunge este mai greu de explicat, dar ce înseamnă spiritualizarea iubirii conjugale? Înseamnă să vedem prin iubirea de soț/soție iubirea lui Dumnezeu și atât; înseamnă să nu facem caz de nimic din tot […]