Actualitate

Să-I mulțumim lui Dumnezeu!

456

Să-I mulțumim lui Dumnezeu că este bun și îndurat,

Și câte noi cerând la El, ne-a ascultat și ni le-a dat.

Prezența Lui e peste tot; ne vede și ne-aude.

Cerșind la bunătatea Lui, ne dă cu mult mai multe.

Ne vede gânditori de ziua următoare și ne întrebăm: Cum va mai fi?

El pune alinare.

Ne însoțește peste tot, de-a pururi cu noi este

Ne pune-n față ce dorim, și El ne dă de veste.

Ne-nseninează atunci când ne e lumea mai urâtă

Ne mângâie atunci când viața e mohorâtă.

Și poposește lângă noi, vorbind cu noi în șoaptă.

El ne ridică din nevoi, ne ceartă și ne iartă.

Monahul Iordan de la Mănăstirea Sihăstria Tarcăului


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
140

Să vă rugaţi mai mult pentru ceilalţi decât pentru voi

Când avem vreo problemă oarecare, noi sau altcineva, să cerem şi de la alţii rugăciune şi să-L rugăm toţi pe Dumnezeu cu credinţă şi iubire. Să fiţi încredinţaţi că lui Dumnezeu Îi sunt bineplăcute aceste rugăciuni şi intervine, făcând minuni. Asta n-am înţeles-o noi bine. Am luat-o aşa, simplu, şi zicem: „Fă o rugăciune pentru […]

Articole postate de același autor
1644

Duminica a IV-a dupa Paşti, (a Vindecării slăbănogului de la Vitezda), la Mănăstirea Curchi

În Duminica a IV-a după Învierea Domnului (a Vindecării slăbănogului de la Vitezda), Preasfințitul Siluan, Episcop de Orhei, Vicar Mitropolitan a oficiat sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea Curchi. Duminica de astăzi se numeşte Duminica Slăbănogului. Evanghelia aceasta este o Evanghelie a comuniunii. Ne învaţă să purtăm grijă unii faţă de alţii, să trăim ca […]