Actualitate

Să-I mulțumim lui Dumnezeu!

457

Să-I mulțumim lui Dumnezeu că este bun și îndurat,

Și câte noi cerând la El, ne-a ascultat și ni le-a dat.

Prezența Lui e peste tot; ne vede și ne-aude.

Cerșind la bunătatea Lui, ne dă cu mult mai multe.

Ne vede gânditori de ziua următoare și ne întrebăm: Cum va mai fi?

El pune alinare.

Ne însoțește peste tot, de-a pururi cu noi este

Ne pune-n față ce dorim, și El ne dă de veste.

Ne-nseninează atunci când ne e lumea mai urâtă

Ne mângâie atunci când viața e mohorâtă.

Și poposește lângă noi, vorbind cu noi în șoaptă.

El ne ridică din nevoi, ne ceartă și ne iartă.

Monahul Iordan de la Mănăstirea Sihăstria Tarcăului


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
8635

Dragostea face legătura dintre cer şi pământ

1.Omul: îşi spune rugăciuni în gând, sperând că Cel de Sus o să-l audă, şi imediat îşi spune prostii în gând, sperând că Cel de Sus n-o să-l audă. 2. Omul ştie cum să se apere când e denigrat, dar nu ştie cum să se apere când e lăudat. De multe ori duşmanii, ca să-l […]

Articole postate de același autor
949

„Niște bătrâni”

Cum să nu vină oare peste noi Necaz și molimă – „divină comedie”, Când ne-am semnat sentința spre infern, Spunând că bătrânețea-i – maladie?   Și-n timp ce-nnebuniți de disperări, Tot stăruim în rugăciuni, să fie bine, Bătrânii îi uităm și-i renegăm, Iar ei în liniște ne-așteaptă și…coc pâine…   Cât de puțin ne-a trebuit […]