Actualitate

Religia nu e o teorie, ci un mod de-a fi (Pr. D. Stăniloae)

1682

Fericiți sunt tinerii de astăzi că pot merge nu numai să se închine fără nici o pedică, dar pot și sa lăse urme frumoase acolo pe unde pășesc.

Elevii din Instituția Publică Gimnaziul Saharna Nouă îndrumați de profesorul de religie Ieromonahul Vasilisc (Donica) și susținuți de directorul instituției, Peru Tamara, conștientizând că Învierea lui Hristos este începutul învierii noastre,au purces la realizarea planului preconizat pentru săptămâna tineretului ortodox.

Azi au desfășurat activitate de voluntariat-salubrizare a drumului spre Mănăstirea Sfânta Treime din Saharna — Drumul spre Tinda Raiului ,cum ii place să spună starețului acestei mănăstiri, Arhimandritului Adrian Baciu. Făcând bilanțul activității tinerii au rămas satisfăcuți de cele realizate și fericiți că astăzi au pășit din nou pe aceste locuri sfinte, pe unde a calcat însăși Maica Domnului.

Pătrunși de sentimentul că ,,Religia e matricea în care s-a zămislit cultura, făclia vieţii din care s-au aprins toate luminiţele valorilor morale şi culturale.’’( Părintele professor Ilarion Felea) au mers acasă determinați să participe și în continuare la fapte frumoase.

Sursa: http://manastirea-saharna.md/


Articole Asemănătoare
3276

La Ungheni a fost desfășurată Ziua Tânărului Voluntar ATOM

 În data de 4 septembrie 2016, în orașul Ungheni,   s-a desfășurat cea mai importantă și mult așteptată activitate a Asociației Tinerilor Ortodocși din Moldova a anului și anume ,, Ziua tânărului voluntar ATOM”, care a demarat cu binecuvântareaPreasfințitului Petru, Episcop de Ungheni și Nisporeni și sub patronajul preotului Vadim Corostinschi, Președintele Sectorului Eparhial Activitate Pastorală […]

Articole postate de același autor
7748

Copiii noştri vor fi ceea ce suntem noi

Copiii noştri sunt viitorul nostru. Să formăm copiii, să postim împreună cu copiii noştri; dacă murim acum, copiii noştri să aibă un exemplu de la noi, oameni tineri: tatăl meu postea, mama mea postea, mama mea făcea mâncare aşa, bunica mea aşa prepara mâncare în post, aşa făceau ei. Şi atunci, chiar dacă în timp […]