Actualitate

Prot. Teodor Domnița: ”Slujim acolo unde a rânduit Dumnezeu”

552

În Săptămâna Pătimirilor am poposit în parohia ”Nașterea Maicii Domnului” din s. Nihoreni, r. Râșcani.

Am discutat cu părintele Teodor Domnița, care de un deceniu activează la nou-înființata parohie din preajma orașului.

Sfântul locaș este amenajat pe locul fostului magazin al satului și este ridicat cu puterile localnicilor, care în mare parte sunt ucraineni.

 


Articole Asemănătoare
1

Cea mai frumoasă predică…

Vreau să vă relatez o întâmplare. Într-o seară, cu mulți ani în urmă, când deja trecuse de ora unsprezece, m-a telefonat episcopul locului. El mi-a spus: «Părinte, sper că nu v-am trezit?» Desigur că mă trezise. El a continuat: «M-au telefonat de la spital. Trebuie să mergeți urgent să împătășiți un bolnav pe patul de […]

Articole postate de același autor
35

Slujire arhierească în Duminica a XXXVII-a după Cincizecime la Catedrala Mitropolitană

În Duminica a XXXVII-a după Cincizecime, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove, Preasfințitul Părinte Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan, a săvârşit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din municipiul Chișinău. Alături de Episcopul vicar a înălțat rugăciuni Prot. mitr. Vadim Cheibaș, Secretarul Mitropoliei Moldovei și […]