Actualitate

Prima promoție a Specialității Teologie din cadrul Colegiului „Mihai Eminescu” din orașul Soroca

1863

Miercuri, 9 iunie 2021, elevii Specialității Teologie din cadrul Colegiului „Mihai Eminescu” din municipiul Soroca au susținut examenul de calificare.

Episcopul Ioan al Sorocii a participat în calitate de președinte al Comisiei de Examinare, evaluând, împreună cu profesorii prezenți, cunoștințele elevilor.

După susținere, arhiereul vicar a adresat mesaj de felicitare absolvenților cu această remarcabilă ocazie din viața lor, îndemnându-i să parcurgă în continuare calea formării teologice, aplicând pentru admitere la facultățile de resort.

Totodată, Preasfinția Sa a exprimat mulțumire și pioasă recunoștință cadrelor profesoral-didactice pentru toată dedicația depusă în vederea instruirii discipolilor.

Sursa: ioanmosnegutu.info


Articole postate de același autor
1233

Toţi la Biserică! – predică la sărbătoarea Întâmpinarea Domnului

Astăzi, iubiţii mei, este sărbătoarea Întâmpinării. Într-o asemenea zi, în Constantinopol, în biserica din Vlaherne (unde pentru prima dată am cântat „Apărătoare Doamnă…”) mergeau poporul şi împăratul şi se rugau lui Dumnezeu. Atunci, când oamenii credeau, sărbătoarea aceasta era deosebit de cinstită.   *** Ce sărbătorim astăzi? Într-un mic sat trăia o mamă foarte săracă. […]