Actualitate

„Prigoana comunistă asupra mănăstirilor din Basarabia” ”tema serii duhovnicești Arhim. Iov (Cristea)

2751

În seara zilei de miercuri, 06 decembrie 2017, arhimandritul Iov (Cristea), nevoitor al mănăstirii Curchi, s-a întâlnit cu tinerii Asociaţiei Studenţilor Creştini Ortodocşi. Tema propusă a fost: "Prigoana comunistă asupra mănăstirilor din Basarabia" .”

Părintele arhimandrit le-a vorbit celor prezenți despre politica sovietică de marginalizare și de presiune psihologică, economică și socială asupra vieții religioase și, în special, asupra mediului monahal din Basarabia care a dus la închiderea tuturor mănăstirilor, cu excepția mănăstirii Japca. Astfel, au fost lichidate obștile monahale, constituirea cărora a avut loc în cadrul unui amplu proces socio-istoric desfășurat în acest spațiu.

Acțiunile radicale ale statului comunist în vederea lichidării oricăror forme de manifestare religioasă au avut un efect de ”bumerang” după descompunerea Uniunii Sovietice, când secularele mănăstiri au fost nu doar redeschise, ci s-au întemeiat și multe mănăstiri noi.

Părintele le-a recomandat tinerilor vizionarea unor documentare consacrate acestei perioade, dar și lectura unor cărți pentru a cunoaște calvarul prin care a trecut Biserica și poporul ei în această perioadă.  Întrebările celor prezenți și-au găsit răspuns în cadrul discuției.


Articole Asemănătoare
3100

Seri duhovnicești la biserica “Întâmpinarea Domnului” din Chișinău; invitat: Arhim. Augustin (Zaboroșciuc)

„Cine-L omoară pe Hristos?,” este tema conferinței zilei de miercuri, 23 noiembrie 2016, ora 18.00, de la Biserica «Întâmpinarea Domnului» din incinta USM.  Invitatul acestei seri este Arhim. Augustin (Zaboroșciuc), nevoitor ai mănăstirii Curchi şi un bun prieten al Asociaţiei Studenţilor Creştini Ortodocşi din Moldova. Sunt invitaţi toţi doritorii!

Articole postate de același autor
406

Duminica Sfintelor Femei Mironosiţe sărbătorită în biserica „Sf. Mţ. Vera, Nadejda, Liubovi şi mama lor Sofia” din incinta Centrului de Plasament „Preafericitul Iosif” din Chişinău

22 aprilie 2018. În a III-a duminică după Paşti, numită și Duminica Sfintelor Femei Mironosiţe, PS PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, a oficiat Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie în în biserica „Sf. Mţ. Vera, Nadejda, Liubovi şi mama lor Sofia” din incinta Centrului de Plasament „Preafericitul Iosif” din municipiul Chişinău. Chiriarhul a fost întîmpinat de […]