Actualitate

Preoţii sectorului III al capitalei convocaţi în şedinţă de lucru

79

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir, la 12 aprilie a avut loc adunarea preoților din din sectorul III al mun. Chişinău.

Întâlnirea a fost găzduită de biserica “Sf. Arh. Mihail şi Gavriil” din or. Durleşti şi a fost prezidată de către părintele protopop prot. Zosima Toia.

Adunarea s-a inceput cu citirea Acatistului Sf. Cuv. Parinti de la Lavra Pesterilor din or. Kiev in fata raclei cu Sfintele Moaste, urmând Taina Sf. Marturisiri.

După care a avut loc şedinţa propriu-zisă  la care au fost discutate un şir de activităţi şi problemele. Au fost planificate un şir de activităţi pentru sărbătoarea Învierii Domnului. 

În închiere prin rugăciune s-a cerut mila și harul lui Dumnezeu asupra poporului binecredincios.


Articole postate de același autor
818

Începe perioada triodului: “Uşile pocăinţei deschide-mi mie, Dătătorule de viaţă!”

În săptămâna care urmează Duminicii Vamesului şi a Fariseului (18 februarie – 24 februarie) nu se posteşte miercurea şi vinerea. Săptămâna care urmează Duminicii Fiului Risipitor este una obişnuita, se posteşte miercurea şi vinerea. După Duminica Infricoşatoarei Judecaţi, nu se mai consumă carne, ci doar peşte, ouă şi produse lactate. Duminica izgonirii lui Adam din rai […]