Actualitate

Preoţii sectorului III al capitalei convocaţi în şedinţă de lucru

72

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir, la 12 aprilie a avut loc adunarea preoților din din sectorul III al mun. Chişinău.

Întâlnirea a fost găzduită de biserica “Sf. Arh. Mihail şi Gavriil” din or. Durleşti şi a fost prezidată de către părintele protopop prot. Zosima Toia.

Adunarea s-a inceput cu citirea Acatistului Sf. Cuv. Parinti de la Lavra Pesterilor din or. Kiev in fata raclei cu Sfintele Moaste, urmând Taina Sf. Marturisiri.

După care a avut loc şedinţa propriu-zisă  la care au fost discutate un şir de activităţi şi problemele. Au fost planificate un şir de activităţi pentru sărbătoarea Învierii Domnului. 

În închiere prin rugăciune s-a cerut mila și harul lui Dumnezeu asupra poporului binecredincios.


Articole postate de același autor
2111

Pr. Dr. Constantin Sturzu va conferenția la Chișinău, în incinta Academiei de Teologie Ortodoxă

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir, luni 26 februarie 2018, cu începere de la ora 15:00, în incinta Academiei de Teologie Ortodoxă din Moldova, mun. Chișinău, str. Ismail 46, va avea loc conferința cu genericul: ,,Evangheliile de la Sfântul Maslu sau cele șapte trepte ale mântuirii”, avîndu-l ca conferențiar pe Pr. Dr. Constantin Sturzu. Intrarea liberă! […]