Actualitate

Preoţii sectorului III al capitalei convocaţi în şedinţă de lucru

77

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir, la 12 aprilie a avut loc adunarea preoților din din sectorul III al mun. Chişinău.

Întâlnirea a fost găzduită de biserica “Sf. Arh. Mihail şi Gavriil” din or. Durleşti şi a fost prezidată de către părintele protopop prot. Zosima Toia.

Adunarea s-a inceput cu citirea Acatistului Sf. Cuv. Parinti de la Lavra Pesterilor din or. Kiev in fata raclei cu Sfintele Moaste, urmând Taina Sf. Marturisiri.

După care a avut loc şedinţa propriu-zisă  la care au fost discutate un şir de activităţi şi problemele. Au fost planificate un şir de activităţi pentru sărbătoarea Învierii Domnului. 

În închiere prin rugăciune s-a cerut mila și harul lui Dumnezeu asupra poporului binecredincios.


Articole postate de același autor
83

Dragoste de mamă. Cancerul şi copilul nenăscut

Se numeşte Sharon. O femeie frumoasă, dar fără noroc. Am cunoscut-o când a fost diagnosticată cu cancer la sân. Din păcate, o formă de cancer foarte agresivă. Cancerul a apărut într-o perioadă foarte grea din viaţă. Sharon tocmai fusese părăsită de partenerul de viaţă. Vestea că partenerul a dispărut a lovit-o din plin, ca un […]