Actualitate

Pe Dumnezeu nu-l câştigăm decât cu o inimă înfrântă şi smerită

160

Dacă dracu’ notează: “a înjurat“, “a clevetit“, “a poftit” şi aşa mai departe, credeţi că Dumnezeu nu notează orice gând bun? Şi mai ales să ştiţi că pe Dumnezeu nu-l câştigăm cu nimic decât cu o inimă înfrântă şi smerită. Dumnezeu ia aminte fulgerător la inima ta. Nu ne cere biruinţe fraţilor, că nu stă în puterea noastră, ne cere o căinţă autentică, o pocăinţă. Pe aia o primeşte, fulgerător o primeşte!

Să înţelegem pocainţa ca inviere, să înţelegem pocainţa ca soluţie pentru Rai.

*


Articole Asemănătoare
5

Duminica Vameşului şi a Fariseului la biserica „Întâmpinarea Domnului”, USM

Biserica Ortodoxă se află astăzi, 21 februarie 2016, în Duminica Vameşului şi a Fariseului. În această primă duminică din Perioada Triodului, la biserica „Întâmpinarea Domnului”, USM slujba Sfintei Liturghii a fost oficiată de părintele paroh Octavian Moșin. În această Duminică, în toate bisericile s-a citit la Sfânta Liturghie Pericopa Evanghelică de la Sfântul Evanghelist Luca, […]

Articole postate de același autor
1

Roadele duhovniceşti ale postului – gânduri la începutul Postului Sfinţilor Apostoli

În zilele noastre mulţi creştini nu dau postului importanţa cuvenită, îl ţin fără tragere de inimă sau nu îl ţin deloc. Postul însă trebuie primit cu bucurie, nu cu frică şi părere de rău, căci nu este înfricoşător pentru oameni, ci pentru diavoli, în cazul demonizaţilor, postul poate face mult, mai ales când este însoţit […]