Actualitate

O seara duhovnicească consacrată martiriului din închisorile comuniste în parohia din s. Lucășeuca

109

„Dumnezeu o vrut să facă sfinţi cu comunismul ista, mulţi sfinţi o făcut Dumnezeu printr-înşii…”
(Părintele Selafiil de la Noul Neamț)

Cu Binecuvântarea Prea Sfințitului Siluan, Episcop de Orhei, în seara zilei de 25 noiembrie 2019, în parohia cu hramul „Sfânta Treime” din s. Lucășeuca, r-ul Orhei s-a desfăşurat seara duhovnicească consacrată martiriului din închisorile comuniste din România. Invitați ai evenimentului au fost teologul Danion Vasile și Parintele Valerian Grecu.

Cei prezenți au avut parte de o incursiune în durerea și strășnicia lagărelor comuniste din România: Aiud, Ploiești... Părintele Valerian, nu din auzite a povestit durerile prin care a trecut poporul român în dorința de ași apăra identitatea religioasă. Acolo, Părintele Valerian a iubit suferința. Acolo sa învățat al vedea pe Dumnezeu!

sursa http://manastireacurchi.md/


Articole postate de același autor
401

Când femeia leapădă sfiala și merge spre nudism, este semn de decădere socială și de venire a vremurilor din urmă

Mulți creștini evlavioși intră, într-adevăr, în felul acesta în biserică și află în ea Raiul. Intră în Biserica cea sfântă a Domnului și cu îmbrăcăminte cuviincioasă și smerită, așa cum se potrivește locului sfânt al lui Dumnezeu. Se întâmplă însă, iubiții mei creștini, mai ales în lunile de vară, că multe femei intră în biserică, […]