Actualitate

O biserică ortodoxă subterană a fost descoperită în regiunea Cappadocia, Turcia

506

În apropierea orașului Nevsehir, Cappadocia, o echipă de arheologi turci au descoperit o biserică creștină veche care datează din secolul V. Pereții acesteia sînt săpați în stâncă și pictați în fresce cu reprezentări iconografice ale apostolilor, sfinților și profeților dinVechiului Testament, precum Moise și Ilie.

Biserica a fost descoperită de arheologi în timpul excavărilor și lucrărilor de amenajare ale orașului subterean din localitatea Nevșehir. Această biserică subterană, sculptată în roca muntelui se află în incita castelului din Nevșihir, un site arheologic unicat, cu cel mai mare oraș subteran din lume, ce se întinde pe o suprafață de 36 ha.

surse http://orthodoxie.com/, euro-stiri.ro


Articole Asemănătoare
130

Câtă dragoste are Tatăl ceresc pentru noi, nevrednicii!

Iată, vezi în ce fel s-au întors lucrurile? Şi nu ţi-a fost de ajuns că nu te-ai dus la biserică, ci ai mai spus vorbe nesocotite, zicând: „Ce va câştiga Dumnezeu, dacă noi ne vom ruga?” Asta, frate, nu e bine… Desigur că Dumnezeu nu are nevoie de păcătoasa noastră rugăciune, totuşi, din dragostea Lui […]

Articole postate de același autor
337

Germania: botezul în masă a 80 de refugiați musulmani care s-au convertit la creștinism ,,A fi creștin pentru mine înseamnă bucurie’’

„Motivul convertirii e același pentru mulți dintre ei: sunt dezamăgiți de islam,” a declarat Albert Babajan, pastorul care a efectuat botezul în masă, pentru revista germană Stern. Shima, o refugiată iraniană, susține că islamul nu i-a adus libertatea, ci, mai degrabă, a trăit sub frica continuă a păcatului. „Am căutat toată viața pacea și fericirea, […]