Actualitate

O biserică din raionul Drochia, spartă de mai mulţi indivizi

2982

Au forţat uşa bisericii şi au furat în jur de 5000 de lei. Este vorba de mai multe persoane necunoscute, care au jefuit locaşul sfânt din localitatea Mândâc, raionul Drochia.

Potrivit poliţiei, totul a avut loc azi noapte. Mai mulţi indivizi necunoscuţi au spart lacătul bisericii şi au furat 5000 de lei.

Anchetatorii sunt acum la faţa locului şi încearcă să afle dacă suspecţii au sustras şi alte obiecte preţioase.

Dacă vor fi găsiţi, indivizii riscă până la şapte ani de închisoare.

Sursa: http://jurnal.md/


Articole Asemănătoare
563

Suntem oameni religiosi sau credinciosi?

Am citit un articol foarte interesant, in urma cu cateva saptamani, ce mi-a captat intreaga atentie. Titlul era unul destul de indraznet: “Oamenii religiosi sunt periculosi” si, mai mult decat atat, articolul era scris de un episcop ortodox, lucru care il facea si mai provocator. Urmatorul fragment il rezuma cel mai bine: “Voi cei care […]

Articole postate de același autor
1730

Între „Osana!” şi „Răstigneşte-l!” Sărbătoarea Intrării Domnului în Ierusalim la Mănăstirea Curchi

„Cu stâlpări lăudându-L mai înainte,cu lemne mai pe urmă au prins pe Hristos Dumnezeu nemulțumitorii iudei;iar noi, cu credință neschimbată pururea lăudându-L, ca pe un făcător de bine,totdeauna strigăm către dânsul:Binecuvântat ești, Cel ce ai venit să chemi pe Adam!” În Duminica Intrării Domnului în Ierusalim, Prea Sfințitul Siluan, Episcop de Orhei, Vicar Mitropolitan, înconjurat […]