Actualitate

Nu avem dreptul nici să deznădăjduim, dar nici să-l descurajăm pe aproapele

39

Primul care a intrat în rai a fost tâlharul. Și primul care a mers în iad, a fost apostolul lui Hristos. Și modul în care s-au întâmplat toate acestea reprezintă o lecție importantă pentru noi. De atât omul nicicând nu trebuie să deznădăjduiască, dar nici să-l condamne pe altcineva. Astfel nu avem dreptul să spunem:

– Știi, fiule, de fapt, nu ești bun de nimic! Ești un om pierdut!

Nici despre noi înșine, dar nici despre alții nu avem dreptul să spunem: „Zilnic faci atât de multe păcate, că nu mai există pentru tine mântuire, nu există nici o speranță că tu te vei putea mântui”. Este un păcat, este o stare de deznădejde, o greșeală tragică, reprezentând cel mai mare păcat pe care îl poate comite omul.

Mitropolitul Athanasie de Limassol

sursa pravoslavie.ru


Articole Asemănătoare
10621

„Cine pe sărac ajută, pe Dumnezeu împrumută”

Se spune, că era odată un om atât de bogat, încât i se du­sese vestea peste şapte sate. Dar pe cât era de bogat, pe atât era de zgârcit; ştia numai să ia, iar de dat nici pomeneală. Să facă milostenie, sau să-şi pomenească la Biserică morţii, căci părinţii lui muriseră de câţiva ani, sau […]

Articole postate de același autor
1198

Postirea este darul cel mai de preţ al lui Dumnezeu

Postirea este darul cel mai de preţ al lui Dumnezeu, porunca cea mai veche, care s-a păstrat ca moştenire părintească şi a ajuns până în zilele noastre. Aşadar primiţi-o cu bucurie, cei săraci ca pe tovarăşul vostru, cei care slujiţi ca pe odihna voastră, cei bogaţi ca pe cea care vă salvează de la primejdia […]