Actualitate

Noi ce alegem?

48

Ce alege omul în perioada aceasta? Putem să fim tâlhari împreună cu El pe cruce, putem să fim la picioarele crucii cu Maica Domnului plângând, fugiți și refugiați în foișorul cel de sus, nu doar de frica iudeilor, ci și de teamă că vom fi socotiți niște tâmpiți care ne-am luat după un mincinos. Ba, mai mult decât atât, putem să fim soldați romani, care să participăm absolut obiectiv, militărește, plătiți, la uciderea lui Hristos, ori mercenari ai Învierii lui Hristos. Putem fi în postul lui Ponțiu Pilat, să ne spălăm pe mâini: „Păi, am postit și eu vreo două-trei zile, am făcut ciorbă de miel, adică m-am pregătit și eu de Paști! Am făcut cozonaci, am roșit ouă...” (Asta e poziția lui Pilat: mă spăl pe mâini, în semn că-i Paști.)

Sau pot să fiu pur și simplu Iuda netrebnic, adică să mă doară-n cot ceea ce se petrece, și să particip doar cu votca și cu strigătele la ziua de Paști.

Noi ce alegem?

Constantin NECULA, Romeo PETRAŞCIUC, Îndumnezeirea maidanului: pastoraţia Bisericii în spatele blocurilor, Agnos, Sibiu, 2006, pp. 166-167 

 


Articole Asemănătoare
95

Părinte, de ce la început avem multă râvnă în lupta duhovnicească, iar treptat aceasta ne părăseşte?

Pentru că suntem firi slabe. Hristos însuşi ştie asta. Uitați-vă bine la construcţia Postului Mare: Părinţii Bisericii ştiu foarte sigur că suntem firi păcătoase şi slabe. De aceea, urcuşul acesta duhovnicesc către învierea Domnu­lui nostru Iisus Hristos are, pe parcurs, nişte golfuri de odihnă, nişte bănci de sprijin. Gândiţi-vă ce importanţă are Duminica Sfintei Cruci […]

Articole postate de același autor
757

Întâmplarea cu icoana

Întotdeauna m-am considerat o bună creștină. La biserică merg, posturile le respect, pravila de rugăciune mi-o fac, citesc Evanghelia în fiecare seară … Cu cât mai mult meditam la propria tărie în credinţă şi evlavie, tot mai des îmi puneam întrebările: oare cum de apostolii nu l-au apărat pe Hristos, dar s-au împrăştiat care şi încotro […]