Actualitate

Nicolae Dabija: ”Salvează-te pe tine însuţi şi mulţi în jurul tău se vor salva”

1684

Perfecţiunea lumii începe de la fiecare dintre noi.

Îmi îndemn cu scrisul meu cititorul: nu aştepta de la alţii să fie oneşti, toleranţi, demni, temerari, incoruptibili, altruişti, modeşti, înţelepţi, binevoitori.

Fii tu aşa cum i-ai dori pe alţii să fie!

Fii tu bun şi lumea toată va fi mai bună! Cum este şi scris: salvează-te pe tine însuţi şi mulţi în jurul tău se vor salva.

 

(Nicolae Dabija, Extras din interviul realizat de Lili Bobu, Asociația Culturală ”REGAL D´ART”)


Articolul Precedent
Articole postate de același autor
1558

Duminica Cincizecimii marcată prin slujire arhierească la Sfânta Mănăstire Curchi

„Când sufletul este în Duhul Sfânt, el este plin şi nu mai tânjeşte după cele cereşti, pentru Împărăţia cerurilor este înăuntrul nostru [Lc 17, 21], fiindcă Domnul a venit şi s-a sălăşluit întru noi [In 14, 23]. Dar dacă sufletul pierde harul, atunci el tânjeşte după cele cereşti şi cu lacrimi îl caută pe Domnul.” […]