Actualitate

N-avem ochi să ne vedem unii cu alții

7588

Cum vedeți cuvioșia voastră pașapoartele biometrice, e un semn al vremii de pe urmă?

Doamne, ferește! Eu atâta zic… Îi nevoie de rugăciune. Dacă lumea va birui dușmănia, Dumnezeu va face o minune și aiestea n-o să grăbească, o să mai întârzie.

Stii de ce au apărut aiestea? Pentru că n-avem ochi să ne vedem unii cu alții. Că așa spune Mântuitorul: vă urâți, și Eu vă urăsc, vă iubiți, și Eu vă iubesc.Că Dumnezeu e iubitor de oameni. Că spune așa: nu vrea moartea păcătosului, întoarnă-se și să fie viu.

E nevoie să ajungem la o iertare. Nu vezi, dacă într-o familie sunt patru, cinci, șase…n-au ochi să se vadă unul cu altul! Nu mai zic de celălalt, străin. Știi de ce? Că nu ne mărturisim din smerenie, să recunosc că am supărat pe bunul Dumnezeu. Fiecare așa ar trebui, să nu înșele pe celălalt, fiecare să lupte pentru dreptul lui, nu… va să zică eu vreau să iau dreptul meu și îl iau și pe al lui. Se supără Dumnezeu pentru treburile aiestea. Trebuie să fim așa cu milă.

Sursa: Părintele Proclu Nicău, Lupta pentru smerenie și pocăință, Editura Agaton, Făgăraș, 2010


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
4473

Conducerea BOM s-a întâlnit cu absolvenţii cursului postuniversitar de perfecţionare în domeniul apărării şi securităţii naţionale a RM

În dimineaţa zilei de 6 aprilie, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir și PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan s-au întâlnit cu absolvenţii cursului postuniversitar de perfecţionare în domeniul apărării şi securităţii naţionale a Republicii Moldova, de pe lângă Ministerul Apărării. Evenimentul s-a desfăşurat în sala de şedinţe a Reședinței mitropolitane şi […]