Actualitate

N-avem ochi să ne vedem unii cu alții

7595

Cum vedeți cuvioșia voastră pașapoartele biometrice, e un semn al vremii de pe urmă?

Doamne, ferește! Eu atâta zic… Îi nevoie de rugăciune. Dacă lumea va birui dușmănia, Dumnezeu va face o minune și aiestea n-o să grăbească, o să mai întârzie.

Stii de ce au apărut aiestea? Pentru că n-avem ochi să ne vedem unii cu alții. Că așa spune Mântuitorul: vă urâți, și Eu vă urăsc, vă iubiți, și Eu vă iubesc.Că Dumnezeu e iubitor de oameni. Că spune așa: nu vrea moartea păcătosului, întoarnă-se și să fie viu.

E nevoie să ajungem la o iertare. Nu vezi, dacă într-o familie sunt patru, cinci, șase…n-au ochi să se vadă unul cu altul! Nu mai zic de celălalt, străin. Știi de ce? Că nu ne mărturisim din smerenie, să recunosc că am supărat pe bunul Dumnezeu. Fiecare așa ar trebui, să nu înșele pe celălalt, fiecare să lupte pentru dreptul lui, nu… va să zică eu vreau să iau dreptul meu și îl iau și pe al lui. Se supără Dumnezeu pentru treburile aiestea. Trebuie să fim așa cu milă.

Sursa: Părintele Proclu Nicău, Lupta pentru smerenie și pocăință, Editura Agaton, Făgăraș, 2010


Articole Asemănătoare
664

Năşitul este o chestie de paternitate şi maternitate

Dacă sunteţi necăsăto­riţi, n-aveţi voie să botezaţi cu prietenul vostru ducând lumânarea şi voi bebeluşul în braţe. N-aveţi voie să botezaţi, pentru că se creează o rudenie spirituală, deveniţi părinţi ai aceluiaşi copil spiritual. (…) Bunul simţ îţi spune următoarea treabă: când mergi la botezat, e normal să fii om cununat. Naşul trebuie să fie […]

Articole postate de același autor
489

„Cu iubire veşnică te-am iubit pe tine“

Cum putem vindeca sufleteşte pe cei care cârtesc, defaimă, vorbesc de rău pe aproapele şi nu-şi stăpânesc gândurile, limba şi pântecele? „Cu iubire veşnică te-am iubit pe tine“, zice Dumnezeu. Frate dragă, Dumnezeu, din iubire, te-a ales din mulţimea atâtor oameni. Ţi-a dat viaţă şi te-a aşezat în lumea aceasta. Toţi cu care trăieşti sunt […]