Actualitate

Mitropolitul Vladimir a binecuvântat începutul Campaniei naționale de binefacere „Copil şcolarizat – copil protejat”

516

Sâmbătă, 18 august 2018, Inspectoratul General al Poliției, în comun cu AO ”Bunicii Grijulii”, Mitropolia Chişinăului şi a Întregii Moldovei, Clubul de sport „Terra Valahia”, Asociața Femeilor din Poliție și alti parteneri, au pornit prin țară pentru a împărți bunurile colectate în cadrul Campaniei „Copil şcolarizat – copil protejat”.

Startul Campaniei naționale de binefacere „Copil şcolarizat – copil protejat” a fost dat în Piața Marii Adunări Naționale.

Evenimentul a început cu o slujbă de binecuvântare oficiată de către ÎPS Mitropolit Vladimir și soborul de slujitori ai Catedralei Mitropolitane „Nașterea Domnului”.

Campania națională „Copil şcolarizat – copil protejat”, inițiată de IGP are drept scop școlarizarea a 1900 de copii cu risc de abandon școlar și diminuarea criminalității juvenile din toate raioanele țării.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media


Articole postate de același autor
83

Lepădarea lui Petru

  Lepădarea lui Petru este relatată de toți evangheliștii (Mt. XXVI, 69-75; Mc. XIV, 54. 66-72; Lc. XXII 54-62; In. XVIII 15-18, 25-27). Arestat în Ghetsimani, Domnul este urmat doar de doi dintre ucenicii Săi, de Petru și de Ioan, care urmau convoiul ostașilor de la o oarecare distanță, ca să urmărească mersul lucrurilor. Ajunși […]