Actualitate

Mitropolitul Vladimir a binecuvântat începutul Campaniei naționale de binefacere „Copil şcolarizat – copil protejat”

511

Sâmbătă, 18 august 2018, Inspectoratul General al Poliției, în comun cu AO ”Bunicii Grijulii”, Mitropolia Chişinăului şi a Întregii Moldovei, Clubul de sport „Terra Valahia”, Asociața Femeilor din Poliție și alti parteneri, au pornit prin țară pentru a împărți bunurile colectate în cadrul Campaniei „Copil şcolarizat – copil protejat”.

Startul Campaniei naționale de binefacere „Copil şcolarizat – copil protejat” a fost dat în Piața Marii Adunări Naționale.

Evenimentul a început cu o slujbă de binecuvântare oficiată de către ÎPS Mitropolit Vladimir și soborul de slujitori ai Catedralei Mitropolitane „Nașterea Domnului”.

Campania națională „Copil şcolarizat – copil protejat”, inițiată de IGP are drept scop școlarizarea a 1900 de copii cu risc de abandon școlar și diminuarea criminalității juvenile din toate raioanele țării.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media


Articole postate de același autor
3762

Echipament medical pentru tratarea copiilor din secţia hematologică al Institutului Oncologic

Am strâns mână de la mână pentru a oferi condiții mai bune pentru tratarea copiilor din secţia hematologică al Institutului Oncologic. Astfel, vă prezentăm raportul privind lucrul efectuat, referitor la o etapă pe care am trecut – o și rezultatele obținute. În secția de hematologie oncologică au fost aduse infuzomatele comandate în prealabil (6 infuzomate) și beteriile pentru […]