Actualitate

Mitropolitul Gavriil Bănulescu-Bodoni a fost trecut în rândul sfinţilor (Video)

288

Mare sărbătoare pentru toți creștinii și Biserica Ortodoxă din țara noastră.Mitropolitul Gavriil Bănulescu-Bodoni a fost trecut în rândul sfinților.

Ceremonia de canonizare a avut loc, astăzi, la Mănăstrirea Căpriana și a adunat numeroşi credincioși și fețe bisericești atât din țară, cât și din străinătate.

Astfel, Mitropolitul Bodoni este primul sfânt canonizat în țara noastră.

sursa publika.md

 


Articole Asemănătoare
4486

Mitropolitul Iosif Naniescu și Moșul Gheorghe Lazăr au fost proclamați sfinți

Mitropolitul Iosif Naniescu este cinstit de acum în Biserica Ortodoxă Română drept Sfântul Ierarh Iosif cel Milostiv, Mitropolitul Moldovei, iar nevoitorul Gheorghe Lazăr drept Sfântul Gheorghe Pelerinul. Proclamarea canonizării lor a avut loc duminică, 25 martie 2018, în Catedrala Mitropolitană din Iași. După oficierea Sfintei Liturghii de Patriarhul României împreună cu paisprezece ierarhi români, au fost citite tomosurile de canonizare, […]

Articole postate de același autor
2036

Simpozionul Internațional ”Facultatea de Teologie: statut academic și misiune eclesială”, Craiova, 4-7 octombrie 2017

S-a stabilit o frumoasă colaborare între Universitatea de Stat din Moldova și cea din Craiova, România. În perioada 4-7 octombrie universitatea olteană a trait clipe de aleasă bucurie – 25 de ani de la înființarea Facultății de Teologie. Cu acest prilej, a fost organizat un simpozion știinșific cu genericul:  ”Facultatea de Teologie: statut academic și […]