Actualitate

Misiunea şi cultura ortodoxă în şcoală

2910

Cu binecuvântarea Înalt Prea Sfinţitului Vladimir, în cadrul Săptămânii a 6-a din Postul Mare, săptămână declarată „Săptămâna Tineretului Ortodox”, Cu acordul şi colaborarea Directorului gimnaziului D-na Ceban Mariana, în incinta Gimnaziului din satul Cerniţa raionul Floreşti sa desfăşurat, Lecţia duhovnicească cu genericul „De la Florii spre Înviere”. La această activitate au participat elevii claselor I-IX, profesori şi preoţi. Activitatea a avut loc joi 21 aprilie anul curent. Începutul sa făcut cu o rugăciune comună.

În cadrul Lecţiei Misionare au participat: Prot. Corneliu Alexei, preot – paroh al parohiei „Sf.Cosma şi Damian” din satul Cerniţa raionul Floreşti, a prezentat lucrările: „ Perioada Floriilor şi perioada Săptămânii Patimilor” şi „Învierea Domnului”.

Preot Nicolai Zgardan, Cleric al Mânăstirii „ Adormirea Maicii Domnului”, din satul Cuşelauca raionul Şoldăneşti, a prezentat lucrarea: „Tradiţii de Florii”. Au mai participat şi elevi din clasa a 7-a, care au prezentat din Sfânta Scriptură, pasajele Biblice „Sâmbăta Floriilor, ungerea lui Iisus cu Mir în Betania” (Matei XXVI,6-13; Marcu XIV,3-9; Ioan XII, 1-11) şi „ Duminica Floriilor, Intrarea Lui Iisus în Ierusalim” (Matei XXI,1-11; Marcu XI; Luca XIX, 20-40; Ioan XII,12-19) Spre sfârşit preoţii au răspuns la întrebările tinerilor.Toţi participanţii au rămas mulţumiţi de această întâlnire duhovnicească, care s-a încheiat cu tradiţionala rugăciune Cuvinise cu adevărat ... , şi „ Cu noi este Dumnezeu .

Departamentul Cultural al Protopopiatului Floreşti


Articole Asemănătoare
159

Milosteniile omului sărac

Într-un sat, preotul vorbea copiilor despre milostenie. Unul din ei, zise preotului: -„Dar când nu ai ce da, părinte, cum mai poţi face milostenie?” Părintele surâse – şi vorbi către toţi: -„Iată, dragi copii, – priviţi colo, unde-şi are gospodăria Ioana, cu bărbatul şi cu cei trei copii ai lor. Ei sunt săraci, dar fiindcă […]

Articole postate de același autor
507

Diferenţa dintre rugăciune şi cârtire este că în cârtire îl lăsăm pe Dumnezeu în afară

Spuneam deunăzi cuiva: diferenţa dintre rugăciune şi cârtire este că în cârtire îl lăsăm pe Dumnezeu în afară. Dacă ai cârti spunând “Doamne, de ce aşa şi pe dincolo?“, deja ar deveni rugăciune. Poate Dumnezeu o să-ţi împăciuiască inima îndurerată pentru care cârteşti şi păcătuieşti şi atunci o să poţi să-I spui lui Dumnezeu: “Mulţam, […]