Actualitate

Micul dejun cu Hristos

659

Unul din sfinţii Bisericii scria despre citirea cuvântului lui Dumnezeu: „Cei ce s-au preumblat printr-o minunată grădină nu pleacă de bună voie fără a lua cu ei patru-cinci flori, ca să le simtă parfumul şi să le poarte cu ei întreaga zi. „

Canonul 27 spune că Scriptura trebuie citită acasă din zori. Iisus a spus ucenicilor Săi într-o dimineaţă, arătându-li-Se după Înviere: „Veniţi să prânziţi!” (Ioan 21,12).  Şi noi putem lua masa în fiecare dimineaţă cu Hristos, care e Pâinea Vieţii, prin cuvântul Său.

Ai luat micul dejun cu Hristos azi dimineaţă?

Extras din

Vitamine duhovnicesti pentru intarirea sufletului. Zi de zi cu Hristos de-a lungul anului bisericesc. vol. 1/ Anthony M. Coniaris, 

Bucureşti: Editura Sophia; Alexandria: Cartea Ortodoxă, 2009., p.185

Articole postate de același autor
393

De ce mântuirea are loc doar în Biserică?

    De la oamenii care se numesc creștini, putem adesea auzi niște afirmații greșite precum că ei pot trăi și fără Biserică și Dumnezeu pe toți îi mîntuiește. Înțeleg oare acești oameni cum și în ce mod Dumnezeu mînuiește, sau ce este Biserica?     Atunci cînd vorbim despre mîntuire- ne referim la ceva ce ține […]