Actualitate

Mergeţi pe credinţa că Domnul ne iubeşte enorm

549

Pe mine nu mă interesează, dragul meu, că ai citit multe acatiste, paraclise, în genunchi. Să aveţi prezenţa inimii la Dumnezeu, nu doar să ziceţi; că la urma urmei o rugăciune adâncă înseamnă o tăcere adâncă. Nu pe principiul „Am zis multe!” Ştii ce faci după ce zici multe? Te gândești că „Doamne, am zis de nu-știu-câte-ori... Am depăşit pe mulţi!” Orice am face, suntem datori la Dumnezeu! Mergeţi pe credinţa că Domnul ne iubeşte enorm. Dacă ştii că te iubeşte, ai numai datoria să fii prezent, căci rugăciunea este un mijloc neapărat folositor, dar trezvia este un scop atins.

Să nu faceţi marea greşeală să spuneţi: „Ei, ce, numai eu o să fiu în iad?” Până acolo poate să meargă satana, să vă dea acest gând. Cu cât sunt mai mulţi în iad, cu atât este mai mult de suferit. Şi apoi mai este şi altceva: nici nu se văd unul cu altul...

Ne vorbește Părintele Arsenie, ediția a doua, volumul III, Editura Mănăstirea Sihăstria, 2010, p. 119-120


Articole Asemănătoare
61

Vestea cea bună este că Dumnezeu nu ne lipseşte de dragostea Lui

Vestea cea bună este că Dumnezeu nu ne lipseşte de dragostea Lui. Felul în care Cain a interpretat atitudinea lui Dumnezeu faţă de el a fost cumplit de greşit. Biblia ne spune povestea oii rătăcite, în care Iisus zice că păstorul va lăsa cele nouăzeci şi nouă de oi ca să găsească singura oaie rătăcită. […]

Articole postate de același autor