Actualitate

Mărturisirea și adunarea preoților din protopopiatul Teleneşti

2596

Luni, 20 martie 2017, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove, s-a desfășurat mărturisirea și adunarea preoților din protopopiatul Teleneşti, în biserica «Adormirea Maicii Domnului» din satul Mîndrești , convocată de către protoiereul Marian Boldescu, protopopul acestui raion.

În sfîntul a avut loc Taina Sfintei Mărturisiri pentru preoții din această circumscripție.

Preotul duhovnic, protoiereul  Mihail Ili, a ţinut un cuvînt de învăţatură despre responsabilitatea și obligațiile preotului paroh în perioada Postului Mare.

La această întrunire a onorat cu prezența Comisia Sinodală Inspecție, Control și Revizie a Mitropoliei Moldovei. Membrii Comisiei  împreună cu protopopul au discutat la adunare, probleme de ordin pastoral-administrativ cu  care se confruntă unele parohii.

În cursul zilei, au fost vizitate de Comisie mai multe parohii pentru a analiza și verifica administrarea și gestionarea bunurilor bisericești de către preotul paroh.

De asemanea, la adunare au participat colaboratori ai Serviciului de Protecție Civilă și Situațiilor Excepționale din raionul Telenești, care au informat preoții despre riscurile incendiilor, ce se pot produce din neglijență în sfintele locașuri .

Protopopiatul Telenești, mitropolia.md


Articole Asemănătoare
2492

La împlinirea a 135 ani de existenţă, biserica “Minunea Arhanghelului Mihail” din Sărătenii-Vechi a fost resfințită

Marți, 31 octombrie 2017, în ziua pomenirii Sfântului Apostol și Evanghelist Luca, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir a fost întâmpinat cu mult drag de către creştinii din s. Sărătenii-Vechi, Teleneşti în frunte cu părintele Paroh Prot. mitr. Marian Boldescu, pentru a săvârşi Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica din localitate. Slujba a […]

Articole postate de același autor
2389

În viață nu este de ajuns să cunoaștem doar învățăturile de credință, ci este nevoie și de o profundă trăire duhovnicească

În cea de-a doua Duminică din Postul Mare, a Sfântului Grigorie Palama, PS Ioan, Episcop de Soroca, vicar mitropolitan a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca. După citirea Evangheliei, PS Ioan a reliefat pe larg aspecte din viața și, mai cu seamă, teologia Sfântului Grigorie Palama, precum […]