Actualitate

„Mântuirea atâta-i de uşoară dacă suntem noi sinceri…”

445

Tot omul este mincinos. Adică eu vă îndrum, spun că aşa este bine, dar ştiu eu sigur cum va ieşi ce va ieşi?

Oricât ai vrea să trăieşti, cât e hotărât de Dumnezeu, atâta trăieşti. Nici un minut mai mult.

Nu numărul anilor în mănăstire te mântuieşte – dreapta socoteală şi hotărârea întru cele adevărate.

Mântuirea atâta-i de uşoară dacă suntem noi sinceri, dar dacă suntem vicleni, vai de capul nostru!

Dacă nu facem greşeală înaintea lui Dumnezeu, apoi ne binecuvântează Dumnezeu şi totdeauna suntem veseli, fiindcă sufletul nu-i supărat, nu-i apăsat.

Să nu spui niciodată: „Am dreptul să fac asta...” pentru că este îndreptăţire de sine şi înălţare a minţii şi ajungi să crezi mai mult părerilor minţii tale decât sfatului altuia.

Din Stareţul Dionisie – Duhovnicul de la Sfântul Munte Athos, Editura Prodromos, 2009, p. 284-285


Articole Asemănătoare
93

Când omul se împărtăşeşte, primeşte forţă, pace şi bucurie

Bătrânul Amfilohie zicea: „Când omul se împărtăşeşte, primeşte forţă, este luminat, contemplă orizonturi largi, simte bucurie, funcţie de dispoziţia sa interioară şi de înflăcărarea sa. Unul simte bucurie şi odihnă, altul simte pace, celălat dorinţa de a se consacra lui Hristos şi o milă inefabilă pentru toţi. Personal, atunci când mă aflu foarte obosit, după […]

Articole postate de același autor
6545

Pentru Maica Domnului nimic nu e cu neputinţă

Orice necaz s-ar abate asupra ta, Orice boală te-ar putea lovi, Oricât de greu de îndurat ţi-ar fi viaţa de familie, Sau cât de nestatornică slujba – În toate aceste împrejurări Întoarce-te spre Împărăteasa Cerurilor, Şi cu lacrimi cere-i să te ajute, Iar Ea, Apărătoarea Doamnă, te va auzi Şi te va ajuta întru toate. […]