Actualitate

„Mântuirea atâta-i de uşoară dacă suntem noi sinceri…”

437

Tot omul este mincinos. Adică eu vă îndrum, spun că aşa este bine, dar ştiu eu sigur cum va ieşi ce va ieşi?

Oricât ai vrea să trăieşti, cât e hotărât de Dumnezeu, atâta trăieşti. Nici un minut mai mult.

Nu numărul anilor în mănăstire te mântuieşte – dreapta socoteală şi hotărârea întru cele adevărate.

Mântuirea atâta-i de uşoară dacă suntem noi sinceri, dar dacă suntem vicleni, vai de capul nostru!

Dacă nu facem greşeală înaintea lui Dumnezeu, apoi ne binecuvântează Dumnezeu şi totdeauna suntem veseli, fiindcă sufletul nu-i supărat, nu-i apăsat.

Să nu spui niciodată: „Am dreptul să fac asta...” pentru că este îndreptăţire de sine şi înălţare a minţii şi ajungi să crezi mai mult părerilor minţii tale decât sfatului altuia.

Din Stareţul Dionisie – Duhovnicul de la Sfântul Munte Athos, Editura Prodromos, 2009, p. 284-285


Articole Asemănătoare
334

Un sfat pentru familiile care vor să trăiască în Hristos

Mai presus de toate, zice Mântuitorul Hristos, „căutați Împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și celelalte vi se vor adăuga vouă”. Să căutăm credința, rugăciunea, smerenia, postul, viața curată, cât mai curată deoarece cununia este spre naștere de fii nu spre desfrânare, cum se întâmplă astăzi. Și atunci toate se fac bune și spre voia […]

Articole postate de același autor
285

„Nu aflăm duhovnici buni şi de aceea nu mergem să ne spovedim”

–  Părinte, spun unii: “Nu aflăm duhovnici buni şi de aceea nu mergem să ne spovedim”. –  Acestea sunt îndreptăţiri. Fiecare duhovnic are putere dumnezeiască din mo­ment ce poartă epitrahil. Săvârşeşte Taina, are har dumnezeiesc şi atunci când ci­teşte rugăciunea de iertare Dumnezeu şterge toate păcatele pe care le-am mărturisit cu pocăinţă sinceră. De noi […]