Actualitate

Măi, ce zici, eşti smerit?

4553

Într-o zi, Bătrânul m-a întrebat:

- Măi, ce zici, eşti smerit?

- Nu ştiu, părinte, dacă sunt, i-am răspuns.

- Păi nu eşti, a conchis părintele Porfirie. Dacă vine cineva la cabinetul tău şi-ţi cere să-l consulţi şi tu îl consulţi aşa cum trebuie, iar după ce termini, pacientul îţi azvârle în obraz că ai greşit şi că eşti un mincinos, cum reacţionezi?

- Cu siguranţă, îl voi contrazice, asigurându-l că n-am greşit!

- Ba nu! Mai degrabă să recunoşti că este posibil ca şi tu să greşeşti, ca orice alt om, şi să reiei consultaţia!

A fost o lecţie de smerenie de neuitat pentru mine.

Părintele Porfirie. Fapte minunate şi învăţături, Editura Bunavestire, pp. 60


Articole Asemănătoare
269

„Nu se poate să nu vă fi certat cu nimeni niciodată!”

Două femei au trăi în pace 50 de ani. Una îi spunea celeilalte: – Auzi, noi chiar nu ne-am certat niciodată. Hai să ne certăm! – Hai, dar cum? – Vom spăla rufele, iar eu voi vărsa apa într-o găleată şi îţi voi spune: „Scoate-o afară şi arunc-o!” Dar tu să n-o arunci şi atunci […]

Articole postate de același autor
351

Cine se însoară are mai puţine drepturi şi multe obligaţii

Bătrânul Filotei îi scria unuia dintre fiii săi duhovniceşti: “Referitor la felul vieţii pe care să o alegi, dacă trebuie să te însori sau nu, este treaba lui Dumnezeu. Căci, adesea, unele sunt planurile omului, şi altceva porunceşte Dumnezeu. Căsătoria este un lucru bun, celibatul la fel. Fecioria este mai bună şi superioară, căci cel […]