Actualitate

Liturghie nocturnă la cumpăna dintre ani în Catedrala episcopală din Soroca

1499

La trecerea dintre ani, 01 ianuarie 2020, Preasfințitul Episcop Ioan al Sorocii, a slujit Sfânta Liturghie în Catedrala episcopală din orașul Soroca.

Alături de Episcopul Sorocii au înălțat rugăciuni prot. Nicolae Craveț, Secretar și Protopop al Vicariatului de Soroca, un sobor de preoți și diaconi.

Răspunsurile liturgice au fost date de corul parohiei „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din municipiul Soroca.

Catedrala episcopală a fost neîncăpătoare pentru cei care au dorit să aducă rugăciuni de mulțumire lui Dumnezeu la cumpăna dintre ani.

După încheierea Liturghiei a fost săvârșit un Te Deum la începutul anului nou calendaristic, apoi Preasfințitul Episcop Ioan s-a adresat celor prezenți cu un cuvânt de învățătură, reiterând faptul că „Locul cel mai potrivit pentru încheierea anului vechi și întâmpinarea anului nou este Biserica lui Hristos”.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/


Articole postate de același autor
88

Cel ce iartă întotdeauna câștigă

Și cât de frumos este să ierți! Sufletul devine atât de ușor și liniștit! După ce a iertat, omul cearcă o așa umilință, încât e gata să îmbrățișeze lumea întreagă, să-i iubească pe toți oamenii și să ierte toate. Și măcar nici nu este atât de greu să ierți. Pentru aceasta se cere doar puțină […]