Leru-i ler, leru-i ler și iar leru-i ler
Doamne-n noaptea asta m-am gândit să-ți cer
Să trimiți un înger tânăr și frumos,
Cu fum de tămâie și de chiparos
Să-mi sfințească, Doamne, temnița săracă
Și s-o scoată bunul, de sub promoroacă.

Leru-i ler, leru-i ler și iar leru-i ler
Doamne-n noaptea asta m-am gândit să-ți cer
Să trimiți un înger tânăr și frumos,
Cu fum de tămâie și de chiparos
Să-mi sfințească, Doamne, temnița săracă
Și s-o scoată bunul, de sub promoroacă.

Ieri, m-ai privit şi m-ai chemat să stau lângă inima ta, fără să-mi spui nimic. Am pornit apoi, impreună, pe drum de suflet uscat şi ţi-am arătat pajişti arse tânjind după un strop de apă. Le-ai privit cu ochi blanzi, fără să spui nimic, şi sub privirea ta ele s-au înviorat ca atinse de o […]