Actualitate

ÎPS Mitropolit Vladimir a binecuvântat vinul pastoral la Combinatul de Vinuri „Cricova” SA

2386

În mod tradiţional, marți, 03 aprilie 2018, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a oficiat slujba de sfinţire a vinului pastoral pentru sărbătoarea domnească a Învierii Domnului, produs la Combinatul de Vinuri „Cricova” SA.

Serviciul divin s-a desfăşurat în prezenţa directorului general, domnul Iurie Carp şi a numeroşilor angajaţi din cadrul întreprinderii.

La final, Mitropolitul a venit cu un cuvânt duhovnicesc către cei care muncesc în această instituţie, urându-le să aibă parte de bucurii şi împliniri sufleteşti odată cu venirea măreţiei sărbători a Învierii Domnului nostru Iisus Hristos.

Totodată, Mitropolitul Vladimir a dat o apreciere aleasă producției vinicole a Combinatului „Cricova” şi a menţionat că vinurile îmbuteliate aici sunt o adevărată carte de vizită a ţării noastre în întreaga lume.

Domnul Iurie Carp a mulţumit Întâistătătorului pentru bunăvoinţă şi pentru cuvintele frumoase, menţionând că şi în acest an, „Cricova” va lucra cu mult devotament la calitatea produselor sale şi va aduce pe mesele de sărbătoare ale creştinilor cele mai bune vinuri autohtone.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media, www.mitropolia.md


Articole postate de același autor
92

Sfințirea mare a bisericii din lemn „Nașterea Maicii Domnului”, din cadrul complexului eclesial amplasat pe teritoriul Muzeului Satului din Capitală

Sâmbătă, 10 iunie 2017, ÎPS Mitropolit Vladimir a săvârșit sfințirea mare a bisericii din lemn cu hramul „Nașterea Maicii Domnului”, din cadrul complexului eclesial amplasat pe teritoriul Muzeului Satului din mun. Chișinău. În toamana anului 2015, Mitropolitul Vladimir a sfințit piatra de temelie și a binecuvântat începerea restaurării acestui sfânt lăcaș adus din s. Gârbova, r. Ocnița, atestat documentar […]