Actualitate

ÎPS Mitropolit Vladimir a binecuvântat începutul turului anual al motocicliștilor autohtoni

368

Duminică, 22 aprilie, în fața Catedralei Mitropolitane „Nașterea Domnului” din Chișinău a fost săvârșit un Tedeum pentru un grup impunător de motocicliști, membri ai Comunității motocicliștilor din Republica Moldova, care la începutul turului anual al motocicliștilor autohtoni au fost prezenți și au mulțumit Domnului, cerând binecuvântarea Tatălui Ceresc pentru toate izbândele și reușitele lor.

La final, ÎPS Mitropolit Vladimir a venit cu un cuvânt de mulțumire și de binecuvântare pentru acești bravi tineri, care au avut bunăvoința să se alăture spiritului Bisericii întru realizarea dezideratelor și scopurilor Ortodoxiei Drept-măritoare.

Totodată, în cadrul campaniei anuale «Atenție, motociclist!» au fost distribuite pliante despre responsabilitatea în trafic și complicitatea cetățenilor în fluiditatea traficului rutier pe teritoriul țării noastre.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media, www.mitropolia.md


Articole Asemănătoare
153

PS Siluan, Episcop de Orhei: „Întâlnirea cu Dumnezeu face din pescari apostoli…” | Duminica a XVIII-a după Cincizecime, la Catedrala mitropolitană din Chișinău

În Duminica a XVIII-a după Cincizecime, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir, PS Siluan, Episcop de Orhei, Vicar mitropolitan, a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din mun. Chișinău. Alături de Episcopul Siluan a înălțat rugăciuni, Prot. mitr. Vadim Cheibaş, secretar mitropolitan şi chelar al Catedralei mitropolitane, împreună cu un sobor de […]

Articole postate de același autor
7277

Pentru că Dumnezeu a zis nu!

De ce unii nu-şi găsesc niciodată jumătatea, altfel spus nu se pot căsători? Pentru că unii n-au jumătate. Dumnezeu a zis nu! Şi El ştie de ce a zis nu. De exemplu: o fată la 16 ani s-a rugat până la 19 ani să se căsătorească cu un anumit băiat. La 19 ani ai ei, […]